Alkotmánybírák: ők lehetnek a Fidesz választottjai
Az már biztosnak tűnik, hogy a három alkotmánybírót egyszerre fogják megválasztani ősszel, hogy ne kelljen két körben megtartani a meghallgatásokat. Az Origo kormánypárti forrásai szerint egyelőre talán csak Orbán Viktor tudja a Fideszben, kiket fognak jelölni és megválasztani.
A párt az előző ciklusban kétszer is kormánypárti képviselőt emelt az alkotmánybírák közé – Balsai István és Salamon László éppen a bírákat jelölő bizottság vezetőjéből léptek előre –, de mostanra szinte már nincs alkalmas jelölt a kétharmad frakcióiban. Rubovszky György ugyanis az egyetlen szigorú megkötésnek sem felel meg, mivel elmúlt hetven éves, nem választható. Az alkotmányjogász Gulyás Gergely pedig túlságosan fiatal, és a portál szerint nincsenek is efféle szándékai.
Bár a kilenc évre kinevezett alkotmánybírókat lehetne újraválasztani, valószínűleg ez nem történik most meg. Elvileg Paczolay Péter, az AB elnöke is újrázhatna, amikor februárban lejár a mandátuma, tekintettel arra, hogy bár konszenzusos jelöltként választották meg, a Fidesz őt tette meg a testület elnökévé a vonatkozó jogszabályok megváltoztatása után. Paczolayban azonban deklaráltan megrendült Orbán Viktor bizalma, a kormányfő személyesen vétózta meg újradelegálását a Velencei Bizottságba.
Paczolay helyett Varga Zs. Andrást küldték a testületbe, akit most az egyik nagy esélyesnek tartanak egy alkotmánybírói posztra. Varga Zs. sokáig Polt Péter közvetlen helyettese volt, tanít a Pázmány Péter Egyetemen, és nagy támogatottságnak örvend a Fideszben – olyannyira, hogy könnyen AB-elnök lehet belőle.
Az Origo rajta kívül főleg gyakorló bírák valószínű jelöléséről értesült. Czine Ágnes, a Fővárosi Ítélőtábla büntető kollégiumának vezetője mellett Erőss Monika, a Kúria főtitkára tűnik esélyesnek. A harmadik valószínű jelölt Schanda Balázs alkotmányjogász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karának dékánja, akinek az egyházjog a szakterülete.