A Gondviselő kegyelméből elfogadták az alkotmányt

A kormánypárti képviselők 266 igen szavazatával 44 nem ellenében, egy tartózkodás mellett elfogadta a parlament az új alkotmányt.

„Tisztelt Ház! Az Országgyűlés megalkotta Magyarország új alaptörvényét!” Kövér László házelnök közölte ezt a parlamenti pulpitusról, miután tegnap kora délután az Országgyűlés 262 szavazattal 44 ellenében, egy tartózkodás mellett elfogadta a Fidesz–KDNP Magyarország alaptörvénye című alkotmányjavaslatát. A szavazás eredményének kihirdetésekor a kormánypárti padsorokból vastaps hangzott fel.

Gratulálnak egymásnak
Lázár János Fidesz frakcióvezető és Schmitt Pál köztársasági elnök az Országgyűlés plenáris ülésén. 2011.04.18. Fotó: Móricz Simon

Az új alkotmányt a fideszes és kereszténydemokrata képviselők szavazták meg, valamint a volt jobbikos, már független Pősze Lajos. Nemmel szavazott viszont a Jobbik-frakció, a jobbikos képviselők a voksoláskor „Áruló nem leszek!” feliratot mutattak fel. A független, volt szocialista Szili Katalin, illetve az ex-LMP-s Ivády Gábor is elutasította az alkotmányt. A szintén független Molnár Oszkár tartózkodott – a volt fideszes politikus ugyanis „nonszensznek” nevezte az önkormányzatokra vonatkozó egyik passzust. Az alkotmányról szóló voksolásról az LMP-sek kivonultak, az MSZP-képviselők pedig tegnap egyáltalán nem voltak jelen. Ők részországgyűlést tartottak Budapesten, és fölállították a Köztársaság Kövét. A parlamenti ülés előtt ugyanakkor a szocialisták kis táblákat helyeztek el a padsoraikon az új alkotmány elfogadása ellen tiltakozó idézetekkel, de ezeket ismeretlen kezek eltávolították onnan.

„A Gondviselő kegyelmének tekintem, hogy részese lehettem ennek a folyamatnak.” Ezt mondta az alkotmány elfogadása utáni beszédében Kövér László. A házelnök értékelése a pulpitusról úgy hangzott: „történelmi pillanatnak lehettünk részesei az imént, amikor a Tisztelt Ház lfogadta Magyarország új alaptörvényét. Ezzel lezárta azt az előkészítő szakaszt is magában foglaló tizenegy hónapos folyamatot, amellyel létrehoztuk az alaptörvény szövegét. Lezárta az átmenetiség 1989. október 23-a óta számított több mint két évtizedét, és lezárta az elmúlt 67 évet is, legalábbis amennyiben azt alkotmányos tekintetben a legitim alkotmány érvényesülésének hiányával írjuk le”.

Kattintson a képre, galéria nyílik!

Kövér szerint a megszületett alaptörvény a nemzeti érdekekből indul ki, de azok érvényesítését a XXI. század együttműködő Európájában tartja lehetségesnek. Kiemelte, hogy „az új alkotmány magyar, de mint a magyar nemzet ezer esztendeje, befogadó; egyenjogú államalkotó közösségeknek tekinti a velünk élő nemzetiségeket. Az új alaptörvény történelmünk és civilizációnk alapjaként fogadja el a kereszténységet, biztosítva ugyanakkor mindenki számára a lelkiismereti szabadságot”. Végül Kövér László azzal zárta beszédét: ez az alaptörvény legitim, nemzeti, nem kirekesztő, ellenben integráló, hagyománytisztelő, jövőbe tekintő, tiszteletre méltó alkotás”. Idetartozik, hogy lapunknak nyilatkozva Schiffer András, az LMP frakcióvezetője arról beszélt, hogy az alkotmány legális, de illegitim.

Visszatérve a parlamentre: Schmitt Pál köztársasági elnök a parlamenti patkóban figyelte az eseményeket, amelyek e ponttól kezdődően az ő kezében összpontosulnak: a tervek szerint ugyanis húsvéthétfőn írja alá az új alkotmányt, már ha nem lesznek alkotmányos kifogásai. Ami nem túl valószínű.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.