Nincs előrelépés a magyar foglyok ügyében
– Előre megfontolt szándékkal és jogilag gondosan körülbástyázva csalták a lányomat és unokámat Francia Polinéziára. A családom követeli, hogy a francia kormány haladéktalanul juttassa vissza törvényes lakhelyére Nyíri-Kovács Patríciát és kisfiát, a magyar állampolgársággal is bíró Noah Leet. Ezért személy szerint a francia államfő és a luxemburgi biztos is felelős – mondta újságírók előtt Nyíri Iván, a négy és fél éves, magyarul is jól beszélő kisfiú nagypapája.
Nos, azt az üzletember is elismerte, hogy a családon belüli erőszakkal súlyosbított váló- és gyermekelhelyezési ügy az elmúlt több mint két évben keveset mozdult előre. Amit a turisták Bora Bora miatt paradicsomnak látnak, az a családnak inkább a pokol. Pedig Nyíriék sok követ megmozgattak, a magyar kormány a legmagasabb szinteken járt el a francia félnél.
A probléma azonban az, hogy a tengerentúli terület nagyon messze van Európától, ott sajátos uram-bátyám viszonyok uralkodnak. Nyíri Iván szerint Noah Lee apja, a koreai származású, de japán neveltetésű, ugyanakkor francia állampolgárságú Soo-Il Lee pénzzel és összekötetésekkel ezt maximálisan ki is használja.
– Ami itt folyik, az a jogállamiság arculcsapása – fakadt ki a sajtótájékoztatóba Skype-on bekapcsolódó Nyíri-Kovács Patrícia. Elmondása szerint a polinéziai illetékesek, a rendőrségtől a bíróságon át egészen az általa felfogadott ügyvédekig „összezárnak”. Külföldiként esélye sincs, hogy érvényesítse igazát, s kitörjön a fogságból. Neki ugyan már férje visszaadta a 2011 novemberében, Vaitapéra érkezésükkor elvett útlevelét. Az egyik hetet az anyjánál, a másikat az apjánál töltő kisfiú magyar úti okmányát Soo-Il továbbra is visszatartja.
Sófi Gyula gyermekpszichológus az év elején Vaitapén járt, és megvizsgálta a korábban a nemzetközi pénzügyi világban karriert befutott anyát, illetve gyermekét. Sófi doktor szerint a gyöngyárusításból élő Patrícia a helyzete miatt érthető módon mutat depresszív jeleket, de a kisfiával nagy és kölcsönös szeretetben él. A fiatal nőn nem tapasztaltak semmilyen mentális zavart, ami károsan befolyásolná anya és fia kapcsolatát.
Grád András, a Nyíri-ügyet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága előtt képviselő ügyvéd szerint a többi között kínzás és embertelen bánásmód, valamint a tisztességes eljáráshoz való jog megsértése miatt perelték be a francia államot. A válóper következő felvonása január végén esedékes. Patrícia az ellenséges környezet ellenére bízik abban, hogy nem veszik el tőle a gyereket. Polinézián azért szerzett barátokat, s erőt abból is merít, hogy olyan narancssárga pólót visel, amit a bántalmazott nőkkel szolidaritást vállalók hordanak.