Laborc szerint törvénysértő a parlamenti bizottság
Mile javaslatának egyik indoka lehet az, hogy hiába próbálja az általa vezetett úgynevezett Portik–Laborc tényfeltáró bizottság elé citálni az NBH volt főigazgatóját, Laborc Sándort, ő nem hajlandó elmenni a tervezett meghallgatására. Mile már a múlt szerdán úgy járt, hogy le kellett mondani a bizottsági ülést Laborc távolléte miatt, s meglehet, hogy ma sem lesz érdemes összehívni a testületet. A nemzetbiztonsági bizottság ülése után ugyanis azon nyomban összeülne a Portik–Laborc tényfeltáró bizottság, ahová az egyik meghívott Laborc Sándor, de rá ugyan hiába várnak. Laborc ugyanis ismét levélben jelzi Mile Lajosnak, hogy nem hajlandó részt venni a bizottsági ülésen.
Miként arról lapunkban korábban már beszámoltunk, Laborc Sándor a múlt héten levélben mondta le a bizottsági ülésen való részvételt. Ebben hivatkozik a szintén bizottsági tag Kocsis Máté egy korábbi ügyben tett kijelentésére: a Fidesz kommunikációs igazgatója azzal hárította el az ároktői ügyben vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazó MSZP-s javaslatot, hogy – idézzük – „nem tartjuk célravezetőnek azt sem, hogy egy politikai célokra felhasznált mindenféle ilyen albizottsági ülésen néhány képviselő politikai hisztériakeltésre használja fel ezt az ügyet”. Nos, Laborc szerint az ő ügyében is ez történik, hiszen levelében így ír: „Az idő múlásával sincs okom megváltoztatni azt az egy évvel az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt személyesen is kifejtett álláspontomat, miszerint a politika és a média által sulykoltan Portik–Laborc-találkozóként elhíresült, a valóságban tisztán szakmai kérdésben jogszerűen és szakszerűen jártunk el”.
Mile Lajos ezek után jelezte, hogy nem nyugszik ebbe bele, és újra a testület elé hívja a volt főigazgatót. Az LMP-s képviselő azt ugyan nem zárta ki, hogy lehetnek bizonyos megnyilvánulásokban politikai szándékok, de – tette hozzá – a bizottságnak alapvetően az a célja, hogy feltárja a találkozók hátterét, s megnézze, a szolgálatok teljesen szabályszerűen jártak-e el. Szerinte a bizottság megalakulása óta eltelt időszakban, vagyis Laborc Sándor tavalyi meghallgatása óta rengeteg új információ birtokába jutottak, s az igazság feltárása érdekében szükség lenne Laborc célirányos meghallgatására.
Ez viszont bizonyosan nem ma fog megtörténni. Értesülésünk szerint ugyanis Laborc szó szerint ugyanazt a levelet küldte el Mile Lajosnak, mint a múlt héten, ahhoz mindössze egyetlen rövid bekezdést tett, aminek viszont súlya lehet. Az NBH volt főigazgatója felhívja a figyelmet ugyanis arra, hogy az Országgyűlésről szóló 2012. évi 36. törvénynek a vizsgálóbizottságokról szóló 24. paragrafusa szerint nem hozható létre vizsgálóbizottság egyedi jogi felelősség megállapítására, valamint – idézzük a jogszabályt – „nem terjedhet ki a vizsgálat továbbá olyan ügy megvizsgálására, amely folyamatban lévő büntető-, szabálysértési, polgári vagy hatósági eljárás tárgya”. Márpedig a Portik–Laborc-találkozók ügye ezekbe a kategóriákba tartozik. Idetartozik, hogy tegnap kiderült: újabb három hónappal, február 7-igmeghosszabbította a Központi Nyomozó Főügyészség a Portik Tamás, az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. egykori igazgatója és Laborc Sándor találkozóinak ügyében hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás miatt indított nyomozást. Az ügynek jelenleg nincs gyanúsítottja.