Felülvizsgálják a futball támogatását?
Agyrázkódással ért fel Orbán Viktor számára a magyar labdarúgó-válogatott Hollandiában elszenvedett történelmi, 8-1-es veresége. A miniszterelnök hétfőn az Index által feltett kérdésre azt írta, még nem heverte ki a kudarcot. Orbán Viktor azt is közölte, hogy azért nem volt ott a meccsen, mert pénteken egész nap a Kereszténydemokrata Internacionálé vezetőségével tárgyalt Budapesten.
Óriási csalódás volt a magyar csapat játéka, mint szurkoló ezt tudom mondani – ezt mondta a Népszabadságnak Simicskó István sportállamtitkár tegnap. – Nekünk az a feladatunk továbbra is, hogy a sportoláshoz szükséges feltételeket biztosítsuk, hiszen a sportnak óriási ereje van. Hiszen most milyen negatív érzések alakulnak ki, míg egy sikeres, törökök elleni 3-1-es győzelem mennyire pozitív érzéseket váltott ki. De fontos, hogy ne az érzelmi állapotunk esetleges túlfűtött időszakában hozzunk stratégiai döntéseket. Nyugodt és megfontolt döntéseket kell hozni. Azok a döntések, melyek a sportágazat fejlesztésére vonatkoznak, változatlanul érvényesek és helyesek – mondta kérdésünkre a sportügyekért felelős államtitkár, hozzátéve, a stadionépítés, fejlesztés területén több évtizedes lemaradásunk van. Ezeket a programokat folytatni kell. Mesterházy Attila 2004 nyarán már négy-öt, UEFA-licences stadion szükségességéről beszélt – emlékeztetett Simicskó István, aki szerint változatlanul szükség van az olimpiai központok felújítására, uszodákra. – Programokról van szó, ez nem pártpolitikai kérdés, hanem társadalmi kérdés. Mi a szükséges kereteket, feltételeket biztosítjuk, de az eredményeket nem tudjuk garantálni, azt a kluboknak kell hozni – hangoztatta Simicskó István.
A sportállamtitkár elmondása szerint „azt nem tudja megítélni”, jó döntés volt-e Egervári Sándor lemondása. Arra, hogy Csányi Sándor MLSZ-elnöknek le kellene-e ezek után mondania, Simicskó István úgy válaszolt: nem a politika dolga, hogy egy sportági szövetségi elnök esetében ítéletet mondjon. Deutsch Tamás Facebook-bejegyzéséről – a fideszes EP-képviselő szerint az MLSZ elnöke és főtitkára az, akik „módszeresen elherdálják a magyar labdarúgás fejlesztésére rendelkezésre álló lehetőségeket” – Simicskó István tömören annyit közölt: ő nem hinné, hogy ez így van.
– Csányi Sándor nagyon sokat áldoz a magyar labdarúgásra, ezért köszönet jár neki. Másrészt nem az ő feladata a csapat összeállítása sem. Az elnöksége alatt 50 ezerrel több gyermek focizik igazolt labdarúgóként, ez nem kicsi szám, és már számtalan iskolában van műfüves kisfocipálya. Ezt érdemes a mérleg másik serpenyőjébe tenni. Indulatból nem szabad ítélni – mondta Simicskó István, aki Hoppál Péter Fidesz-szóvivővel viszont egyetértett abban: nekünk, a politikusoknak is van egy „labdarúgócsapatunk”, de a valódi sporteredményeket nem mi tudjuk produkálni. A sportszakmának kell levonnia a megfelelő következtetéseket. Nekik kell elgondolkodni azon, ki legyen a szövetségi kapitány, milyen új programok kellenek, milyen edzőket szerződtetnek. Vagyis a labdarúgószakmának kell hozni az eredményeket.
„Olyan törvényeket kell hozni, hogy biztos kijussunk a vb-re” – így reagált ironikusan Gulyás Gergely, a Fidesz jogi szakpolitikusa arra, van-e a 8-1-es történelmi kudarc után valamilyen törvényalkotási kényszer. A fideszes politikus azt mondta, azért nem sokkolta a 8-1, mert nem voltak illúziói. Úgy vélte, ahhoz, ami a futballpályán történik, a politikának nincs sok köze.
– A stadionépítés és a magyar válogatott teljesítménye között sem kell feltétlenül közvetlen összefüggést találni. A stadionfejlesztés a futballról, de a sport egészéről is szól, sőt kulturális eseményekről, koncertekről is.
Gulyás Gergelyt emlékeztettük Orbán Viktor miniszterelnök márciusi nyilatkozatára, amelyben a „furmányos” és a „nagyvonalú” jelzőket használta a magyar válogatottal kapcsolatosan. Gulyás szerint az egyik meccsen ez érvényes, a másikon nem. „Az valóban kérdéses, hogy ilyen produktum mellett a felnőttlabdarúgás költségvetési támogatása indokolható-e bármivel Magyarországon” – mondta lapunknak Gulyás Gergely.
– Hosszú távú hatása a történteknek biztosan nem lesz. Bár most mindenkit szíven ütött egy ilyen vereség, mindenkit rossz érzés tölt el, azt gondolom, jövő tavasszal nem egy focimeccs alapján hozzák meg az emberek a politikai döntésüket – reagált Révész Máriusz fideszes képviselő munkatársunk azon kérdésére, hogy a kormány, illetve a Fidesz népszerűsége megsínyli-e szerinte az amszterdami kudarcot.
– Miért, van sportpolitikánk?” – kérdezett vissza Horváth János fideszes képviselő, aki nem látta a holland–magyar mérkőzést. A parlament korelnöke szerint prioritásokat kell megállapítani, így a politikusnak igaza van, amikor stadionépítést tervez, de annak a szurkolónak is, aki szerint az ilyen kudarc után a magyar válogatottnak „libalegelőn” kellene edzenie. „Egek ura! Még a kérdés is meglep! Miért kellene Csányi Sándor felelősségét emlegetni. Ő egy bankár! Nem a bankja omlott össze. Az, hogy ki rúg labdát és hány gólt lő, az nem az ő felelőssége” – mondta.
Stoppolnák
Stadionstop címmel törvénymódosítást terjesztett be Szabó Tímea független országgyűlési képviselő.
Az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért Szövetség társelnöke a stadionberuházásokra jövőre tervezett mintegy 82 milliárd forintot inkább a nélkülöző gyerekekre, a szegénység felszámolására és munkahelyteremtésekre fordítaná.