Tombola és gulyás a voksokért
Nyilván csak úgy lehetne, ha valaki lefényképezné a választót, amint az éppen lefényképezi a kitöltött szavazólapját. Csakhogy azért titkos a szavazás, hogy ezt senki ne tehesse meg. Az is felvethető, hogy kizárólag magáncélra miért ne fotózhatná le valaki a szavazólapját a mobiltelefonjával. Ez csak akkor válhat tilalmassá, ha megmutatja valakinek – például abból a célból, hogy megkaphassa a megfelelő voksért beígért segélyt, tűzifát, vagy akár csak megtarthasson egy kölcsön kapott mobiltelefont.
Mindezt annak kapcsán mesélték Baján, hogy péntek délután még nem lehetett tudni: megtartják-e este a 32-es szavazókörben a cigány közösségi házban a közösségi napot, és tényleg osztogatnak-e telefonokat, akár tombolanyereményként – ahogyan korábban elterjedt –, akár más módon.
Pénteken az a ritka eset állt elő, hogy a bajai helyi választási bizottság elfogadta az Összefogás Bajáért baloldali szövetség kampánycsendsértési kifogását. Az történt ugyanis, hogy létezik egy Összefogás Párt elnevezésű, Szentendrén bejegyzett párt, amelynek elnöke Szepessy Zsolt, Monok korábbi polgármestere. A pártelnök feltett az internetre egy felhívást, hogy pártja rendhagyó akcióval akarja felhívni a figyelmet a tiszta választásokra. A szavazóhelyiség előtti közterületen felállítanak egy nemzeti gulyáságyút, amelyben 400 adag nemzeti gulyást főznek, és minden jó szándékú ember – pártállásra és világnézetre való tekintet nélkül – kap belőle egy adagot, hogy ne kelljen a tisztességét eladnia egy tál meleg ételért. A baloldali jelölt, Teket Melinda egyik támogatója kifogást adott be a kampánycsend megsértésére hivatkozva. Azzal érveltek, hogy ez a szavazók meg nem engedett befolyásolása, továbbá az Összefogás Párt nevét össze lehet téveszteni az Összefogás Bajáért választási szövetség nevével. Hajdú Miklós, az MSZP bajai választókerületi elnöke a rendőrségtől megtudta: az Összefogás Párt valóban jelentkezett náluk, hogy bejelentse a tervezett akciót. A helyi választási bizottság helyt adott a baloldal kifogásának, a kampánycsend megsértésének, a gyülekezési joggal való visszaélésnek minősítette a készülődést, és eltiltotta az Összefogás Pártot ennek folytatásától. A bajai kampánystáb tagjai azonban úgy tudják, a felhívást nem távolították el az Összefogás Párt honlapjáról, így lehet, hogy folytatódnak az előkészületek.
Másfelől az is jogi bizonytalanságot okoz, hogy a szóban forgó közterület nem Baja város önkormányzatának, hanem a közútkezelőnek a kezelésében van, így a bajai közterület-felügyelet, sőt maga Zsigó Róbert polgármester is hiába utasította vissza az Összefogás Párt közterület-bérlési ajánlatát, lehet, hogy a közútkezelő hozzájárul a gulyáságyús kampányoláshoz. De az is lehet, hogy sem a városnak, sem a közútkezelőnek nincs joga a terület használatát megtagadni a demokratikus gyülekezési jogával élni kívánó Szepessy Zsolttól és pártjától.
Egyelőre nem döntött a rendőrség, hogy indít-e nyomozást Teket Melinda baloldali jelölt feljelentése ügyében. A képviselőjelölt azt kifogásolta, hogy bármerre megy a szavazókör területén, fideszes aktivisták minden lépését videóra rögzítik, és azt is filmezik, hogy ki az, aki szóba mer vele állni. Hajdú Miklós szerint a rendőrök azt mondták, ha ilyen zaklatást tapasztal, hívja ki a járőrkocsit. Meg is tette, a járőr ki is jött, igazoltatta a kamerázó Fidesz-aktivistákat, majd elment. Azóta is kameráznak mindent, és mindenkit, aki beteszi a lábát a 32-es szavazókörbe. Ezt azonban nyilván csak úgy lehetne bizonyítani, ha Teket Melinda és stábjának tagjai is kameráznák a kamerázókat, akiknek szintén vannak személyiségi jogaik. Kamera néz kamera lencséjébe – ha valaki ezt jogi szempontból akarná megítélni, akkor el kellene döntenie, ki kameráz zaklatás céljából, és ki zaklatja a zaklatókat azért, hogy dokumentálja a zaklatást.