Orbán győzelmi záloga: egy sajátos mixtúra elegye

A The Wall Street Journal európai kiadásának adott interjúban Orbán Viktor kétszer is megemlítette a jövő tavaszi választásokat, kormánya esélyeit latolgatva.

„A Fidesz támogatottsága, dacára a nehéz időknek, meglepően jól tartja magát, van esélyünk a győzelemre a következő választáson is” – közölte, hozzátéve: „azt hiszem, az irányítás számít. Három évvel ezelőtt az volt a benyomás, hogy a baloldali–liberális kormány a vezetés hiányában esett szét. Az embereknek érezniük kell, hogy a vezetők törődnek velük, odafigyelnek gondjaikra”.

Ami viszont némi bizonytalanságot jelent számára, legalábbis a WSJ-cikkből ez derül ki, az a mélyszegénységben élők, a roma rétegek foglalkoztatása. Az interjúban a közmunka kapcsán Orbán Viktor azt mondta, hogy aki azt elutasítja, nem kaphat szociális segélyt. „Kísérletet teszünk arra, hogy az alanyi jogú juttatásokon alapuló társadalmat érdemeken alapuló társadalommá változtassuk. Nagyon közel vagyunk hozzá. Az ilyen átalakulás nagyon bonyolult. Már csak az maradt hátra, hogy kiderüljön, ezt megvalósítva is lehetséges-e választást nyerni.”

A miniszterelnök nyilatkozata sokatmondó – eszerint a már meghozott és a leendő kormányzati intézkedések koordinátarendszerében mindent az határoz meg, hogy erősíti vagy gyengíti a Fidesz esélyeit 2014-ben. A közvélemény-kutatások ígéretesek: a Medián legfrissebb kutatása szerint több mint másfél év után ismét 30 százalékra emelkedett a Fidesz támogatottsága a teljes népességen belül, míg a többi párt nem tudta növelni szavazóbázisát. A választani tudó „biztos” szavazók körében is meghatározó a Fidesz-fölény: jelenleg a voksok 46 százalékára számíthatna. S noha a választók abszolút többsége, 52 százaléka jövőre kormányváltást szeretne, a miniszterelnök népszerűsége két éve most a legmagasabb: 39 százalék azok aránya, akik Orbán Viktort szívesen látják fontos politikai szerepben.

„Business as usual”, a kormánynak nyáron is a normális napi ügyvitelre kell koncentrálnia, nem kellenek rendkívüli döntések – mondta lapunknak az egyik kormánytag arra, hogy „rákapcsolnak-e a nyáron”, kampányol-e a miniszterelnök. Egy másik ismert kormánypárti politikus szerint sincs erre szükség, hiszen a helyzet „bizakodásra okot adó a számunkra, elégedettek lehetünk”. A miniszterelnök legutóbb Brüsszelben már bejelentette, hogy ősszel lesz a következő rezsicsökkentés (ezzel a karácsonyi dátumot is előre hozva, karácsonyra állítólag extra nyugdíjemelést terveznek). Sőt maga, de a fideszesek is ennek szankciójaként írták le a Tavares-jelentés európai parlamenti elfogadását, a Magyarország elleni „támadást”, ami szintén a saját táboruk elkötelezettségét erősíti.

Arról már szintén a parlamenti szezonzárás előtt döntött a kormány, hogy a pedagógus-életpályamodell, illetve a hozzá kapcsolódó béremelés is ősszel startol. Már megírtuk, hogy ezért a nyáron rendkívüli ülésre össze kell hívni a parlamentet. Munkatársunknak azt valószínűsítették, hogy a rendkívüli ülésre augusztus 20-a után kerül sor, az sem kizárt, hogy 24-én, szombaton. Az Orbán Viktor által megrendelt demográfiai programról szerdán dönt a kormány, így valószínűleg még a nyáron bejelentés lesz e téren néhány, a szavazatmaximalizálást szolgáló intézkedésről.

Az Orbán-kormány a 2002-es választások előtt is kampányeszközként használta a lakáshoz jutás állami segítését, így a szocpol valamilyen emelése realitás, a legvalószínűbb, hogy a jelenlegi másfélszeresére emelik – ezt szinte biztosra mondták kormányoldalon.

Orbán Viktor már a parlamenti szezonzárás előtt – a Kúria szerinte igazságtalan ítéletének napján – megfogalmazta zárt ajtók mögött, hogy kormányzati intézkedéssel, ha szükséges, jogszabály-módosítással kell segíteni mindazokon, akik súlyos devizaadóssággal küszködnek. Navracsics Tibor igazságügy-miniszter már megtalálta azt a passzust a polgári törvénykönyvben, amelyre hivatkozva felülvizsgálhatókká / megtámadhatókká válhatnak a kölcsönszerződések. A különféle verziók szintén szerdán kerülnek a kormány asztalára. Ha a kormány a parlamenti döntéssel a bankokra terheli az árfolyam-különbözet egy részének a megfizetését, a „bankárellenesség” a Fidesz-bázis jobbszélén is stabilizáló erőt jelenhet.

A felsorolt kormányzati intézkedések, tervek egy sajátos orbáni mixtúra elegyévé válnak, függetlenül attól, hogy az ördög a részletekben rejlik; a pedagógusok béremelése kapcsán például nem lehet tudni, mennyi is lesz október elején a borítékban, hiszen a munkaidő-növekmény, a túlórák és az osztályfőnöki pótlék sokaknál sokat nyom a latba, míg a másik oldalon a munkateher emelése, az egész napos iskola-program az ellensúly. A devizahiteles jogszabály-módosítás még homályos, így kérdőjeles az is, hogy azok számára lesz-e könnyítés, akik a kölcsöntőkét és a kamatokat már eleve megfizették.

Egy a miniszterelnökhöz közel álló fideszes politikus azt mondta: a bizalmi index maximalizálható lenne, ha a büdzsében rendelkezésre állna néhány százmilliárd szabadon felhasználható forrás. De – folytatta – a kormányzati eredmények ellenére a gazdasági-pénzügyi helyzet bármikor törékennyé válhat, „a 2006-os helyzet, az őszödibeszéd-szituáció pedig nem állhat elő”. Ezért kormányzati intézkedésekkel kell nyerni 2014-ben, amelyek egyúttal megalapozzák az utána következő időszakot is. Tehát nem lehet elengedni a gyeplőt. De a fiókban régről ott az Aznar-recept: José María Aznar volt spanyol miniszterelnök kormányzása első szakaszában az ideológiai mezőben volt intenzív, a választások előtt viszont a zászlóra a „sárga csekket” írta. Ezt nehéz ellenzéki oldalról ellensúlyozni, a kommunikáció pedig mindent visz – konstatálta forrásunk.

Isten ments, hogy szeressék!

A negatív kampány intenzitását nyáron sem oldja a Fidesz. Bajnai Gordon volt miniszterelnököt folyamatosan támadják a Fidesz-szóvivők. „A Fidesz nem azért támadja Bajnait, mert Mesterházyt akarja” – mondta az egyik ismert fideszes kommunikátor. Magyarázata szerint (korábban erről beszéltek a háttérben vezető fideszes politikusok is) ez nem karaktergyilkosság, hanem „az igazi Bajnai Gordon bemutatása”, afféle emlékeztető: nem beszélhet korszakváltásról, megújulásról az, aki „minisztere volt az államcsődhelyzetet előidéző Gyurcsány-kormánynak”. Azt akarják megakadályozni, hogy Bajnai Gordon képes legyen az „új, reménykeltő miniszterelnök” imázsát kialakítani magáról, ezért kell nap mint nap rombolni. Másrészt általában a nyári uborkaszezon során szokott a Fidesz, Orbán Viktor előállni megfigyelési/lehallgatási ügyekkel.

A Szilvásy–Laborc-, stb. ügyben vélhetőleg van még muníció, kérdés az időzítés lehet. Az EU–IMF–EKB elleni „szabadságharcban” Orbán Viktor már minden retorikai kártyát kijátszott. Az IMF budapesti irodájának a bezárása egy korszak lezárultát jelenti, különösen ha a kormány a megszabott határnap előtt visszafizeti a valutaalapnak a 2008-as kölcsön utolsó részleteit is. Kormányoldalon az „Isten ments, hogy szeressék Orbán Viktort az Európai Parlament balliberális oldalán is!” – felkiáltással érzékeltették: minden európai uniós, európai központi bankos, velencei bizottságos ütközés az Orbán-kormány népszerűségét stabilizálja itthon. (Cs. I.)

Együtt a kampánykellékek
Együtt a kampánykellékek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.