Kapcsolat és fortélyos félelem

– Semmi értelme, hogy nyilatkozzak, nem a sajtóban kell üzenni a kormánynak – mondta az egyik dél-dunántúli község több ciklus óta hivatalban lévő, a Fidesszel szimpatizáló, független polgármestere, amikor arról faggattam, hogy az idén bevezetett finanszírozási módszer javította vagy rontotta faluja gazdálkodási esélyeit.

A polgármester utóbb, a számok nyelvén – tulajdonképpen – elismerte, hogy az ő települése lényegesen rosszabb helyzetben van, mint korábban. Az ezerlelkes községnek nem volt hitele, így az állami adósságátvállalás nem érintette az önkormányzatot. A falu a szomszédos községekkel iskolát tartott fenn, ami most az állam dolga, s főképp ez az oka annak, hogy míg az önkormányzat korábban évi 300 millió forintból gazdálkodott, idén be kell érje e pénz felével. Tavaly és az azt megelőző években a település képviselő-testülete általában mintegy 30 millió forint felhasználásáról szabadon dönthetett, 2013-ban ez az összeg néhány millióra apadt. Ezért a falu kulturális és sportcélokra, valamint rendezvényekre kevesebbet költhet, és kénytelen lemondani a tervezett fejlesztésekről, hisz még az ehhez szükséges pályázatok önrészét sem képes biztosítani.

– Volt arra ígéret, hogy a fegyelmezetten gazdálkodó önkormányzatok kapnak támogatást a pályázati önrész finanszírozásához – mondta a polgármester, ám gyorsan hozzátette: – hát, ezért is nem akarok névvel nyilatkozni, nem szeretném, ha a kritikus megjegyzéseim miatt a falum rosszul járna.

Gémesi György

Nem ő volt az egyetlen, aki ugyanerre hivatkozva ódzkodott nyilatkozni. Voltak, akik még névtelenül sem merték bevallani, hogy tartanak a kormány bosszújától. Ezért inkább azzal hárították el érdeklődésünket, hogy még nem látnak tisztán, és várjuk meg, míg az új rendszer kiforrja magát.

Gémesi György (képünkön), Gödöllő első embere is úgy látja, hogy indokolt a polgármesterek óvatossága. – Mondok két negatív mondatot, és lehet, hogy én sem kapom meg azt a forrást, ami jár – nyilatkozta az ATV-nek a Pest megyei város polgármestere. Később riporteri kérdésre válaszolva megerősítette, hogy bár ő nem fél, ettől még vannak jelei az efféle reakcióknak és retorzióknak.

Amúgy Gémesi – aki 1990 óta irányítja városát, s először az MDF, később a helyi lokálpatrióta klub színeiben nyerte a választást – aligha vádolható a kormány zsigeri elutasításával és a baloldal kritikájának elvtelen átvételével. A politikus az elnöke a Magyar Önkormányzatok Szövetségének, s ebbéli pozíciójánál fogva is jól belelát az önkormányzati finanszírozás fonákságaiba. Gémesi a tévének adott nyilatkozatában az önkormányzatok konszolidálását jó döntésnek minősítette, ugyanakkor megjegyezte, hogy a feladatfinanszírozásra szánt pénz 50-100 milliárd forinttal kevesebb a szükségesnél.

A politikus szerint az is visszás, hogy érthetetlen különbségek vannak a települések központi támogatásában. Ebből adódik, hogy az egyik település teljesen más összeget kap például 10 négyzetméter fű lenyírásához, mint a másik. Gémesi szólt arról is, hogy a hódmezővásárhelyi közmunkások foglalkoztatását az állam 100 százalékban átvállalja, a fentebb említett Kübekháza ebbéli kiadását viszont csak 70 százalékban támogatja. Gémesi ekképp zárta gondolatait: nem azt kéne nézni, hogy egy település polgármestere milyen színű, hanem az ottani emberekre és sorsokra kellene figyelni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.