Katari befektetők érdeklődnének a Hajógyári-sziget iránt?
– Érdemi vallomást tett, amellyel szerintem nem terhelt senkit – mondta. Az ügyvéd, tekintettel arra, hogy nem ismeri védence korábbi vallomásainak minden részletét, kitérő választ adott arra a kérdésre, mennyi újdonságot tartalmazott Vizoviczki vallomása a korábbiakhoz képest. Leszögezte: Vizoviczki továbbra is tagadja, hogy bűnszervezetet alapított és irányított, és visszautasítja azt a vádat is, hogy „köze lett volna a szigeten zajlott drogkereskedelemhez”.
Persze már önmagában az is érdekes, hogy a bűnszervezet vezetésével és bűnszervezetben elkövetett vesztegetéssel, valamint más bűncselekményekkel, köztük adócsalással gyanúsított vendéglátóbirodalom-tulajdonos miért éppen a jobboldal jogi szakértőjeként ismert, számos Fideszhez közel álló cég, köztük a Közgép ügyeiben is eljáró Futót választotta új védőjének. Ismerői szerint azt reméli, hogy Futó személyén keresztül kapcsolatba és alkupozícióba kerülhet a jobboldali kormánnyal, és számára kedvező alkukat köthet az igazságszolgáltatással. Futó a „miért önt” kérdésre csak annyit mondott: kapott egy felkérést, amelyet elvállalt, mivel ügyfele nem támasztott vele szemben törvénytelen vagy vállalhatatlan elvárásokat.
Pedig elvileg előző ügyvédjével sem lehettek gondjai. Még Nagy Gábor látta el a védelmét, amikor az előzetesből házi őrizetbe került. Az ügy más gyanúsítottjai, Kalmár Tamás, a BRFK volt közrendvédelmi főosztályvezetője, Gulyás Imre, az NNI egykori szervezett bűnözés elleni főosztályvezetője és Hopka Lajos, az NNI speciális bűnszervezeti csoportok elleni osztályának volt vezetője esetében a védők hiába indítványozták, hogy őket is helyezzék házi őrizetbe.
– Védenceimet felháborította Vizoviczki úr házi őrizetbe helyezésének híre – mondta Zsurkán Béla, Hopka és Gulyás védője. – Adott a gyanúsítás szerint egy bűnszervezet, amelynek a vezetőjét házi őrizetbe helyezik, az állítólagos tagjait viszont előzetesben tartják. Nem furcsa ez így egy kicsit? Zsurkán elmondta: miután nyilvánvalóvá vált, hogy a hatóságot nem érdekli védencei védekezése, úgy döntöttek, egyelőre nem tesznek vallomást. Indítványozták húsz tanú kihallgatását, de csak hármat hallgattak ki. Hasonlókról számolt be Arató György, Kalmár védője is. Ő 23 tanú kihallgatását indítványozta, de szabályosan csak hármat hallgattak ki. A védő által javasolt tanúkat ugyanis az ő jelenlétében kell kihallgatni, de Arató elmondása szerint a tanúi közül hármat a jelenlétében, hármat viszont nélküle hallgattak meg. Ez utóbbi kihallgatásokat meg kell ismételni.
– A jelenlétemben kihallgatott három rendőri vezető megerősítette Kalmár Tamás védekezését, azt, hogy a gyanúsításban megfogalmazottakkal szemben nem volt abban a helyzetben, hogy maga dönthetett volna arról, mely szórakozóhelyeket kell szigorú ellenőrzés alá vonni, vegzálni, és melyeket kell „békén hagyni” – szögezte le Arató. – Ennek fényében talán nem véletlen, hogy nem sietnek a többi tanúnkat meghallgatni.
Az ügyészség továbbra sem bocsátkozik találgatásokba arról, mikorra várható a nyomozás lezárulása. Nagy Andrea, az ügyben eljáró Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője csak annyit mondott: „Ha befejeztük a nyomozást, arról bizonyosan tájékoztatjuk a nyilvánosságot.” Az eljáró rendőrök és ügyészek, valamint az előzetesben lévők fogva tartását időről időre meghosszabbító bírák a védőket azzal biztatják, hogy a nyomozás jó ütemben halad, talán az ősszel be is fejeződik.
– A napokban hívtak minket „csomagbontásra” –mondta némi malíciával Arató György. – Tizenhárom hónap után most jutottak el addig, hogy a gyanúsítottak elfogásakor lefoglalt és zsákokba gyömöszölt holmikat egyáltalán átnézzék. Kértem is, hogy a lefoglalt sebtapaszt adják már ki, mert annak nagy valószínűséggel semmi köze az ügyhöz. Nos, ennek a kérésemnek legalább eleget tettek.
Úgy tudjuk, a közelmúltban titokban szabadlábra helyezték O. Pétert is. A III. kerületi rendőrkapitányság volt őr- és járőrszolgálati alosztályvezetőjét januárban vették őrizetbe. Őt azzal gyanúsítják, hogy 2006-tól 2009 októberéig – amikor önként távozott a rendőrségtől – előbb hétvégenként 40 ezer, majd 2007-től havi százezer forint kenőpénzt kapott Vizoviczkiéktól azért, hogy a III. kerületi rendőrkapitányság ne tartson ellenőrzéseket a Hajógyári-szigeten. Leszerelése után is kapott pénzt, havi 150 ezer forintot, amiért bemutatta őket Kalmárnak.
A rendőrség tavaly májusban csapott le Vizoviczkire és azokra a vezető beosztású rendőrökre, akik a gyanúsítás szerint pénzért védelmet biztosítottak neki. A Nemzeti Védelmi Szolgálat hivatalosan „árulók után kutatott”, azokat a rendőröket akarta leleplezni, akiket felelősség terhel azért, hogy az elmúlt években számos súlyos bűncselekmény nyomozása vakvágányra futott. E kutakodás közben derítették fel Vizoviczki bűnszervezetét.
Olyan adatok is napvilágot láttak azonban, amelyek felvetik a kérdést, hogy Vizoviczki vajon minden esetben önként fizetett-e a korrupcióval gyanúsított rendőröknek. Néhány esetről már ügyészségi források is beszámoltak, amikor az ügyben érintett rendőrök hamis jelentéseket készítettek, s azokat Vizoviczki előtt meglobogtatva érték el, hogy fizessen nekik, mert – mint látható – nagy veszélyektől tudják megóvni. Ha ez igaz, akkor az érintett rendőrök védelmi pénzt szedtek tőle, ahogy az alvilág a kisboltosoktól, diszkótulajdonosoktól.
Akár önként fizetett Vizoviczki, akár kényszer hatására (a kettő egyszerre is igaz lehet), a szigetre már aligha térhet vissza. Horváth Sándor Péter, aki egykor Vizoviczkinek dolgozott, de elváltak útjaik (állítólag Vizoviczki kirúgta), nemrég állítólag megállapodott „a sziget izraeli tulajdonosával”, hogy rendet tesz a szórakozóhelyeken, sőt, mint közvetlenül a halála előtt a Figyelőnek adott interjúban elmondta, délelőtti és délutáni családi programokat is szervez majd oda.
Horváth hétfőn meghalt. A rendőrség kizárta az idegenkezűséget, a családja azonban úgy véli, megmérgezték. A rendőrség továbbra sem lát okot a nyomozásra. Halála mindenesetre csak tovább fokozta a találgatásokat a sziget jövőjét illetően, és újabb összeesküvés-elméletet gyártott azzal kapcsolatban, hogy miért is kellett a rendőrségnek eltakarítania Vizoviczkit a szigetről. Többen tudni vélik, hogy az izraeli tulajdonos mellé hamarosan beszáll egy katari is, aki a korábbi beruházások banki hiteleit kivásárolva jut tulajdonjoghoz és pozícióhoz, és hogy fejlesztési elképzeléseikhez minden szükséges kormányzati és hatósági segítséget megkapnak.