Több százezer magyar él külföldön
Bár a számok meglehetősen eltérők, a KSH Népességtudományi Kutatóintézete szerint az közös bennük, hogy alapos felmérések híján kétséges a pontosságuk. Ezért a kutatóintézetben úgy döntöttek, megpróbálják elkészíteni a minden eddiginél pontosabb felmérést arról, hány magyar lakhat életvitelszerűen külföldön.
A felmérés során már a módszerben is szakítottak a hagyományokkal. Eddig ugyanis – tudtuk meg a kutatóintézet tudományos titkárától, Kapitány Balázstól – a becslések az úgynevezett tükörstatisztikákon alapultak. Vagyis más országok olyan felmérésein, amelyekben az ott élő magyarokat regisztrálták. Ez azonban több szempontból is pontatlan: egyfelől ma már kétséges a felmérések teljessége, másfelől ilyen statisztikát nem lehet mindenhonnan beszerezni. Ezért fordítottak a felmérés menetén: véletlenszerűen kiválasztottak 9000, 18 és 49 év közötti magyar állampolgárságú, magyarországi állandó lakhellyel rendelkező embert, és a kérdezőbiztosok egyenként megpróbálták felkeresni őket, hogy kiderítsék, vajon a valóságban milyen arányban és számban tartózkodnak külföldön. (A módszer már csak azért is működőképesnek tűnt, mert rendkívül kevesen, 2002 és 2011 között csak hatezren vándoroltak ki úgy, hogy előtte jelezték ezt a hatóságoknak, és töröltették a lakcímüket.) Az eljárás során a kérdezőbiztosok a minél pontosabb adatok érdekében telefonon, a Facebookon, e-mailben megpróbálták felvenni a kapcsolatot azokkal is, akikről – hozzátartozóktól, barátoktól – megtudták, hogy tartósan külföldön élnek.
Az új – meglehetősen költséges, időigényes, tavaly november és az idén február között végzett – felmérés szerint a vizsgált lakcímeken az érintettek 79,5 százaléka élt. A keresettek 10,6 százaléka Magyarországon belül költözött el. A kiválasztottak 3,9 százalékáról nem sikerült információt szerezniük. A megkeresettek hat százalékáról viszont biztosan kiderült, hogy tartósan külföldre költözött. Végül az összesítés alapján – már az „ismeretlen” helyen élőket is figyelembe véve – a kutatóintézet azt állapította meg: a vizsgált mintegy 4,5 millió fős korosztályból 335 ezren próbáltak külföldön szerencsét. A „mintavételi hibával” kalkulálva ez azt jelenti: a korosztályból 6,8–8 százalékra tehető a külföldön élők aránya. A kutatók ugyanakkor nyomatékosan jelzik: a felmérés nem a kivándorlók számát becsülte meg, hiszen például a 18 évesnél fiatalabbak és 49 évesnél idősebbek is kiköltözhetnek, ők csak az adott korosztályból a „külföldön élő, de Magyarországon állandó lakcímmel rendelkezőket” próbálták felmérni.
A kutatásból kiderült az is, hogy a tartósan külföldre költözők körében Németország a legnépszerűbb cél, ide a megkeresettek 25,8 százaléka utazott. A második helyre szorult a felmérésben Nagy-Britannia (25,6 százalék), majd következik Ausztria (12,7 százalék), Észak-Amerika (8,7 százalék) és végül a Benelux államok (5,8 százalék).
Kapitány Balázs, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos titkára érdeklődésünkre elmondta: fontos lenne, hogy egy-két éven belül megismételhessék a felmérést, hiszen csak így lehetne tendenciákra következtetni, ám az kérdéses, lesz-e újra pénz a költséges kutatásra.
Legnépszerűbb célországok
Németország
Nagy-Britannia
Ausztria
Észak-Amerika
Benelux államok