A miniszterelnök fejben értékel
A lapunknak nyilatkozók szerint azonban a miniszterelnök „fejben” értékel, osztályozza a miniszterek teljesítményét, rendkívül sok információ birtokában. „Versenyeztet” is, így többen is érezhetik úgy, esélyesek lehetnek a bársonyszékre. Azt azonban, hogy kinek szavaz bizalmat, „egyetlen valaki tudja, Orbán Viktor” – teszik hozzá. Munkatársunkat mégis úgy tájékoztatták, hogy nagy vonalakban mégis megvan már a kormánynévsor, arra az esetre, ha a Fidesz–KDNP győz a 2014-es választásokon.
Azért – folytatta forrásunk –, mert igaz, hogy olyan korszakot élünk, amikor sok mindent felülír, hogy akár 24 órán belüli gyors reakciókat követelhetnek meg tőlünk az európai és világgazdasági (pénzügyi) hullámok. A másik oldalról viszont éppen ezért van szükség a humánpolitika terén a kiszámíthatóságra, a rákészülésre. Munkatársunk több helyről is azt hallotta, Martonyi János és Hende Csaba szinte biztosan nem lesz egy harmadik Orbán-kormány minisztere.
A magyar diplomácia vezetője állítólag már a 2010-es kormányalakításkor jelezte, hogy a 2011-es magyar EU-elnökség után távozik. (A Magyar Nemzet 2008 őszén támadta Gáz című belső vezércikkében az „amerikai nagyvállalatok hazai képviseletét ellátó” Martonyit, a jobboldalon pedig az a vélemény róla, hogy túlságosan atlantista.) A tavaly külügyi és külgazdasági államtitkárnak kinevezett Szijjártó Péter valóságos árnyék-külügyminiszter lett. S jóllehet olyan szalagcímek kísérik államtitkári ténykedését, miszerint „többet költ repülőre, mint a külügyminiszter”, vagy „kétszer utazta be a földet minimális eredménnyel”, maximálisan élvezi a miniszterelnök bizalmát, ő utazott Pekingbe például, hogy előkészítse Orbán Viktor jövő heti látogatását (amit, nem kis diplomáciai meglepetést keltve, a miniszterelnök lemondott).
Munkatársunk mégis azt hallotta megbízható forrásból, hogy 2014 tavaszán valószínűleg Navracsics Tibor költözhet át a Kossuth téri igazságügyi minisztériumból a Bem téri Külügyminisztériumba. Szijjártó Péter, mint a keleti nyitás felelőse általában Baku, Dubai, Doha, Hanoi, Moszkva repterein landolt, de tárgyalt Washingtonban is. Nem kis hangsúlyeltolódással azt viszont már Navracsics Tibor mondta a washingtoni konzervatív Heritage Foundation intézetben kedden, hogy „a közép-európai régió eltűnt az amerikai diplomácia radarernyőjéről”, és aktívabb Amerikát sürgetett a térségben, vagy szerinte a helyét Oroszország „vagy valaki más” jelenléte fogja átvenni.
Már megírtuk: Navracsics mostani tárcáját egy harmadik Orbán-adminisztráció során szétválasztanák, a közigazgatás a Belügyminisztériumhoz kerülne. Forrásunk szerint nem kérdés, hogy Pintér Sándornak ismét bizalmat szavaz Orbán Viktor, „harmadik kormányzásának első szakaszára mindenképpen” – tették hozzá. Azt is biztosra vették, hogy Varga Mihály marad a József nádor téren nemzetgazdasági miniszterként, „ha szeretne”. A 2014-es választások után – ha már nem lesz Fidesz–KDNP kétharmad a parlamentben – értékelődik fel a miniszterelnök és a Miniszterelnökség államtitkárának, Lázár Jánosnak a kivitelezésével bonyolított politikai kormányzás. Munkatársunknak azt valószínűsítették, hogy a harmadik Orbán-kormány „rendkívül erős”, központosított Miniszterelnökséggel dolgozik majd, minden bizonnyal Lázár János vezetésével.
Az államtitkárról mondtak olyat is, hogy „úgy igazgatja a Miniszterelnökséget, mint egy alföldi kisvárost”, a miniszterelnök azonban jó választásnak tartja, mert áttörte azokat a „struktúrákat”, melyeket át kellett törnie, akkor is, ha közben „kopott”. Balog Zoltán humáncsúcsminiszter a miniszterelnök egyik legfőbb bizalmasa, szintén aspirálhat a bársonyszékre. Szintén egy következő Orbán-kormány „erős minisztere” lehet Rogán Antal, mégpedig egy erősen centralizált, eurómilliárdokat kezelő fejlesztési tárca élén. A Belváros polgármestere, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője már bizonyított, a miniszterelnök által a legoperatívabbnak tartott hármasnak a prominense Szijjártó Péter és Lázár János mellett. S hogy Hende Csabának miért nem szavazna ismét bizalmat a miniszterelnök annak ellenére sem, hogy a honvédelmi miniszter személyét, sem a tárcáját nem övezték botrányok? Sőt... Erre forrásunk tudta a választ, de nem osztotta meg lapunkkal.