'Egyszerűbb, ha rajta vagyunk mindenen'
A honvédelmi bizottság hétfőn, a nemzetbiztonsági testület kedden hagyott jóvá több nagyszabású állami-kormányzati beszerzést. Szövegbányász szoftvert például 155, rabszállító járműveket 450 millióért szerezhetnek be, törvényszéket 10,8 milliárd forintból építhetnek,míg a bátaszéki atomtemetőt 9,2 milliárdból bővíthetik – még a képviselők is kapkodták a fejüket a bizottságokban, melyeket Pintér Sándor belügyminiszter és Navracsics Tibor közigazgatási miniszter „bombázott” közbeszerzés alóli mentességet kérve.
A honvédelmi bizottság hétfőn döntött Pintér Sándor mentesítési kérelmeiről, ahol a megszokottnál is ellenségesebb hangnemben vitatkoztak a beszerzések szükségességéről a belügy képviselőjével. A legnagyobb vitát a Terrorelhárítási Központ (TEK) 1,4 milliárdos beszerzése váltotta ki, főleg azért, mert a TEK (formaruhák és mobiltelefonok cseréjén kívül) luxusautók beszerzését is tervezi, a gyors reagálási képesség mellett a „megfelelő komfortfokozatra” hivatkozva. Az autóbeszerzés tervezett értéke nettó 728 millió forint, ebből 92 járművet vásárolnának, köztük 28 8. kategóriás (felső közép) és 7 darab 9. kategóriás (luxus) gépjárművet. Tóth László, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára a TEK kétszáz fősre tervezett létszámbővítésével indokolta a beszerzést.
Az ellenzéki képviselők – a szocialista Harangozó Tamás és a jobbikos Mirkóczki Ádám – elsősorban azon akadtak ki, hogy vajon mi szükségük Audi Q7-es luxusautókra, illetve százmilliós mobilbeszerzésre, amire Tóth László rendre kitérő választ adott: „hogy a TEK el tudja látni a feladatát”; „a TEK kiemelt feladatai miatt”, illetve „a kormány döntött a TEK felállításáról, nem értem a kérdést, de komolyan”. Ezenkívül indoklás gyanánt csak annyi hangzott el, hogy Pintér Sándor rendelte el a lehető legmagasabb kategóriájú járművek beszerzését, amit Kocsis Máté fideszes bizottsági elnök annyival egészített ki, hogy a terrorelhárítás diplomáciai védelmet is ellát, így „van ráció a 8-9-es kategóriájú autók beszerzésében”. A bizottság kormánypárti többsége rábólintott Pintér kérelmére, majd kedden Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár bejelentette, hogy a miniszterelnökség nem járul hozzá az autóbeszerzéshez, valamint felülvizsgálják a ruha- és mobilbeszerzést is.
Pintér Sándor másik kérelme a „szövegbányászrendszer kiterjesztése és supportálása” címet viseli, és egy bruttó 154 millió forintos beszerzésről szól. A szövegbányászrendszer „különböző belső és külső adatforrásokra épül, feltérképezi az információkat, megállapítja a dokumentumok nyelvét, és egy felületen, egységesen mutatja az információs vagyont”. Gyakorlatilag az összes rendvédelmi, titkosszolgálati szerv adatbázisát összekötik egy netes keresőmotorral – ez a rendszer egyébként jelenleg is működik, de jóval egyszerűbb változatban.
A rendszer – ahogy az a bizottsági ülésen is elhangzott – a NIBEK elnevezésű „szuper titkosszolgálat” koncepciójára hajaz, amely a többi rendvédelmi szerv által gyűjtött információkat értékelhette, elemezhette – volna, ha Kövér László korábbi titkosszolgálati miniszter meg nem torpedózza. Harangozó Tamás (MSZP) szerint az új rendszer „még a NIBEK-nél is meredekebbnek tűnik”, aminek ellenkezőjéről a belügyi helyettes államtitkár sem győzte meg. Tóth László azt mondta, a terrorista szó beírására a rendszer megjeleníti az összes regisztrált terroristát, illetve „ha bármit beütsz, akkor az Indexről, Origóról, mindenhonnan behozza az adatokat”.
– Sokkal egyszerűbb megtalálni embereket, ha rajta vagyunk mindenen – tette hozzá a helyettes államtitkár. A bizottság végül a szövegbányász szoftverek közbeszerzési mentességét is megadta.
A kormány közbeszerzés-mentesítési kérelmeiről kedden a parlament nemzetbiztonsági bizottsága is tárgyalt. Itt a BM nem képviseltette magát, így a szövegbányászról, illetve az 1,7 milliárdos közigazgatási beléptetőrendszerről sem döntöttek. Két perc alatt jóváhagyták viszont a bátaszéki atomtemető (9,2milliárdos) bővítésére vonatkozó kérelmet. A közigazgatási minisztérium kérelmét is jóváhagyták, amivel a Buda Környéki Törvényszék 10,8 milliárdos beruházását bonyolítanák le – közbeszerzés nélkül. Itt a kiemelt bűncselekmények speciális igényeire (vádlottak, bírók, bv-sek külön ki-be juttatása; védett tanúk elhelyezése; minősített iratok kezelése), valamint a közös bírósági szerverparkban tárolandó adatok érzékenységére hivatkoztak. Kiderült, hogy minden bírósági beadvány, küldemény, ítélet, bírák és ügyfelek személyes adatait egyetlen szerverközpontban tárolnák.