Senki sem akar fizetni

A szociális igazgatásról szóló törvény módosítását kezdeményezte a fővárosi önkormányzat az Arany Alkony idősotthonok fenntartóváltásának érdekében. Az előterjesztett javaslat módot adna arra, hogy se a jelenlegi, se a jövőbeni fenntartónak, se a fővárosi önkormányzatnak ne kelljen megfizetnie az állami és egyházi normatíva különbözetének ötévi összegét. Jelenleg ugyanis az 1993. évi III. törvény 127-es paragrafusa értelmében vissza kell téríteni az ilyen támogatások ötéves időtartamú részét.

Ezt a jogi helyzetet erősítette meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának augusztusi állásfoglalása is, amely kimondja, hogy a jelenlegi fenntartónak, azaz a Kálvin János Presbiteri Missziónak ki kell fizetnie a csaknem négymilliárd forintot. Ám erre a csődközeli helyzetben lévő misszió bizonyosan képtelen. Az idősotthonok átvételére vállalkozó új fenntartó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) szintén nem lát erre lehetőséget, hiszen a rendelkezésére álló forrásokat a lakók életkörülményeinek javítására, a gazdálkodás stabilizálására fordítaná, nem a misszió adósságának rendezésére. A biztonságos üzemeltetést az egyházi kiegészítő normatívára és a működési költségek csökkentésére alapoznák. Ám ebbe az épületekért fizetendő bérleti díj sem fér bele, ezért vásárolta meg augusztusban a Brit Europe és a Chanosh európai zsidó alapítvány az Arany Alkony idősotthonokat korábban tulajdonló Medicatus cégcsoport üzletrészét. Az ellátást viszont az EMIH által alapított Olajág Otthonok egyházi intézmény biztosítaná január elsejétől. Ha addig megkapja a működési engedélyt.

A fővárosi kormányhivatal alá tartozó szociális és gyámhivatal lapunkat úgy tájékoztatta: az ehhez szükséges eljárások nyolc fővárosi intézmény esetében folyamatban vannak. Még tart a tényállás tisztázása és az iratok beszerzése, illetve várják a fentebb említett jogszabály főváros által kért módosítását. A budapesti önkormányzat különösen érdekelt a megoldáskeresésben, hiszen az intézmények jelen formában csak idén decemberig működhetnek, azt követően – érvényes feladatellátási szerződés híján – rájuk hullik 1300 idős ember ellátási kötelezettsége.

A kormányhivatal szociális és gyámhivatala 2012 márciusában vonta vissza az Arany Alkony fővárosi intézményeinek működési engedélyét a jelenlegi fenntartótól, a Kálvin János Presbiteri Missziótól. A hivatalos ok az ingatlanok használatának rendezetlen jogcíme volt. Az otthonokat üzemeltető misszió ugyanis bérelte az ingatlanokat a Medicatus cégcsoporttól, de tavaly nyár óta nem fizetett.

A misszió és a fővárosi önkormányzat fellebbezésére a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) 2012. december 31-re tolta ki az engedély visszavonásának idejét. Így az év végéig a misszió a hivatalos fenntartó. Az EMIH egyébként sem láthatja el a feladatot mindaddig, amíg arra engedélyt nem kap a hivataltól. Az erre vonatkozó eljárás augusztus 3-án indult, de a kormányhivatal többször is hiánypótlásra szólította fel a hitközséget. Véleményeztették szakmai programját, jogi és szakmai kérdésekben egyeztettek a minisztériummal, a fővárossal és a Magyar Államkincstárral is. Nem kell sietniük – állították –, mivel az engedélyezési eljárás törvényi határidejébe a hiánypótlási és a szakértői vélemény elkészítésének ideje nem számít bele, ráadásul a hivatal amúgy is csak januártól adhatja ki a működési engedélyt. Igaz, azt a kormányhivatal sem tartotta kizártnak, hogy a nehéz helyzetben lévő misszió ennél korábbi időponttól se tudja biztosítani az otthonokban élő idős emberek ellátását. Az Arany Alkony Bánkút utcai idősotthonának lakói mindenesetre levelet írtak a kormányhivatalnak, azt kérve: mielőbb adják ki a működési engedélyt az új fenntartónak, mivel a Kálvin János Presbiteri Misszió pénzhiányra hivatkozva egyre csökkenti ellátásuk színvonalát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.