Sztrájkbizottságot alakítanak
– Nincs már mire várnunk – nyilatkozta a PSZ elnöke. Galló Istvánné emlékeztetett: a pedagógusok érdek-képviseleti szervezetei a hét közepén tárgyaltak a pedagógus-életpályamodell bevezetéséről Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkárral. Az egyeztetésen még mindig arról beszélt az államtitkár, hogy ha a pénzügyi feltételek adottak lesznek, akkor bevezetik az életpályamodellt, szerinte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentése ellenére van esély a bevezetésre, ha úgy alakulnak a gazdasági folyamatok.
Galló Istvánné rámutatott, a béremelés elhalasztásával párhuzamosan szeptembertől életbe lép a 32 órás szabály, vagyis emelkedik a kötelező óraszám, vélelmezhetően nőni fognak a munkaterhek. – Biztosak vagyunk abban, hogy Hoffmann Rózsa nem tudja megakadályozni, hogy szeptembertől a pedagógusok fizetéscsökkenést szenvedjenek el. Ezt jelenti ugyanis, hogy a megemelt óraszámot ugyanannyi bérért kell majd a pedagógusoknak teljesíteniük – fogalmazott az érdekképviseleti vezető.
A pedagógus-szakszervezetek azzal a követeléssel érkeztek az érdekegyeztetésre, hogy elérjék a húszszázalékos béremelést a közszolgálatban. Mindemellett a PSZ a köznevelési törvény miatt is aggodalmát fejezte ki, mert nem látja a januári államosítás technikai, fi nanciális és személyi feltételeit. – Csak papíron álltak fel a járási tankerületek. Nem tudjuk, milyen elvek alapján zárnak majd be vagy vonnak össze iskolákat, márpedig ezen álláshelyek ezrei múlnak. Ezért követeljük azt is, hogy a köznevelési törvény vonatkozó paragrafusait függesszék fel, tárgyalják újra.
A közoktatásért felelős helyettes államtitkár lemondásából kiolvasható, hogy Gloviczki Zoltán pontosan tudja, milyen jóvátehetetlen rombolás fog okozni a közoktatásban, ha nem függesztik fel a jogszabályt –tette hozzá lapunknak adott nyilatkozatában. Hoffmann Rózsa az InfoRádió Aréna című műsorában csütörtök este arról beszélt: lelkiismereti kötelessége, hogy a helyén maradjon mindaddig, amíg lehetőséget lát arra, hogy amit elkezdtek, azt befejezzék.
Arra a felvetésre, mi lesz, ha esetleg mégsem lehetne 2013 szeptemberében az életpályamodellt bevezetni, és a béreket felemelni, azt mondta: a tavaszi hónapokban a gazdasági mutatók biztosabban látszanak, túlleszünk az IMF-tárgyalásokon, „az unió indulatai is lecsillapodnak”, a kormányfő is akarja, „nekem csak erre van forgatókönyvem” – mondta, hozzátéve: megérti a szakszervezeteket, hogy érvényesíteni akarják az érdekeiket, de az általuk választott eszköz szerinte semmiképpen sem helyes a jelenlegi helyzetben, és nem örül annak, hogy naponta borzolják a kedélyeket.
Sokkal jobb lenne megértetni az emberekkel, hogy a kormány a helyén van, és mindent elkövet, hogy az életfeltételek ne romoljanak. Kérdésre válaszolva közölte: arról a tavaszi hónapokban lesznek adatok, hogy a gyermekek létszámának csökkenése miatt kevesebb pedagógusra lesz-e szükség, és ha igen, hol.