Eltűnt a Gripen-jelentés

Nem találja a Honvédelmi Minisztérium jelenlegi vezetése a 2001-es, az első Orbán-kormány idején történt Gripen-beszerzés körülményeit vizsgáló bizottsági, úgynevezett Vadai-jelentést.

„A Honvédelmi Minisztérium az LMP felvetése és közérdekű adatkérése, valamint a Népszabadság kérdései nyomán szerette volna áttekinteni a jelentéssel kapcsolatos információkat és a minősítés feloldásának lehetőségét, azonban a kérdés megvizsgálása nyomán azt találta, hogy ha el is készült az állítólagos jelentés, az minősített iratként a HM irattárában sosem létezett” – közölte lapunkkal a szaktárca sajtóosztálya.

Ehhez tartozik, hogy a Népszabadság közel egy héttel korábban kért tájékoztatást az illetékesektől a Vadai-jelentés hollétéről és minősítéséről, az elkészült válaszokat azonban csak közvetlenül azután kaphattuk meg, hogy Hende Csaba szakminiszter ebben a témában nyilatkozott a Hír TV-nek. A tárcavezető a Vadai-jelentéssel kapcsolatban azt mondta: a dokumentum „hivatalosan nem is létezik”.

Szerinte a jelentés szabályszerű formában sem minősítve, sem „ügykezelve” nem volt, amiből állítása szerint az következik, hogy aki nyilvánosságra hozza a tartalmát, államtitoksértést sem követ el. „2007-ben, amikor ezt a jelentést elkészítették, szabálytalan módon ugyan, de mégis követhető körülmények között átkerült Gyurcsány Ferenchez a Miniszterelnöki Hivatalba, ott készült egy másik papír, hogy átkerült a Honvédelmi Minisztériumba, de a tárcához már nem érkezett meg” – állította Hende Csaba.

A miniszter elmondta még: „amikor 2010-ben hivatalba léptem, egy kétezer oldalas átadás-átvételi dokumentummal adta át nekem Szekeres Imre a hivatalt, ebben az irattömegben sincs utalás arra, hogy a Gripen-jelentés a Honvédelmi Minisztérium irattárában fellelhető volna” – fogalmazott Hende Csaba, hangsúlyozva: „nem tudjuk megmondani, hogy ez a jelentés egyáltalán létezik-e, hol van, mikor tűnt el; könnyen lehet, hogy a Miniszterelnöki Hivatal és a HM között útközben”.

Egy bizonyos, hogy a jelentést Gyurcsány Ferenc utasítására Vadai Ágnes, akkori honvédelmi államtitkár és néhány elemző készítette. A nyolcvanöt oldalas dokumentum egy részét hozták csak nyilvánosságra, az egész csomagot aminősített és nemzetbiztonságot veszélyeztető adatok miatt titkosították. Az akkori tájékoztatás szerint a Vadai-bizottság többek között azt állapította meg, hogy közbeszerzési eljárás nélkül folytatták le a Gripen vadászrepülőgépek beszerzését 2001-ben, illetve a beszerzés ellentétes volt egy országgyűlési határozattal is, amely azt csak 2003 utánra tervezte.

A testület megállapította még, hogy a HM nem a Gripen, hanem az F–16-os típusú amerikai repülőgépek beszerzését javasolta a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének. A jelentés hozzáteszi, hogy a döntés meghozatalára nem is lett volna jogosult a nemzetbiztonsági kabinet, azt a kormánynak kellett volna meghoznia. A beszerzés előtt az alapvető hadműveleti, műszaki és gazdaságossági követelményeket nem fogalmazták meg, nem készült teljes körű költségelemzés, és a szerződéskötés után sem volt tisztázott, hogy milyen forrásból kívánják finanszírozni a vadászrepülőgépek bérleti díját.

Az eredeti jelentést negyvenöt évre titkosították, azt öt évvel ezelőtt szinte napra pontosan ilyenkor kapta meg az akkori kormányfő, Gyurcsány Ferenc. Vadai Ágnes volt szocialista honvédelmi államtitkár (ma már a Demokratikus Koalíció képviselője) megkeresésünkre értetlenségének adott hangot, mondván – szerinte – Hende Csaba csak akkor állíthatja, hogy rosszul lett minősítve az irat, ha azt látta, mivel a minősítés a dokumentumon szerepel, annak jobb felső sarkában. „Ez a jelentés jogi, katonai és harcászati, illetve pénzügyi szempontból vizsgálta a Gripen-beszerzés körülményeit.

Komoly problémának érzem, ha nem találják az iratcsomagot, mert súlyos államtitkok szerepelnek benne” – fogalmazott Vadai, hozzátéve: a „helyzet komolyságát mutatja”, hogy amikor még a nemzetbiztonsági bizottság vezetője volt, a jelenlegi Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium munkatársai tőle próbálták megtudni, hogy hol található az irat, amikor annak hollétéről a Népszabadság egyszer már érdeklődött. Vadai nyilatkozatában azt is kifogásolhatónak tartotta, hogy Hende Csaba a honvédelmi tárca munkatársait kijelentéseivel szakszerűtlennek és hanyagnak minősítette. „Az egy érdekes kérdés, hogy vajon kinek az érdeke, hogy eltűnt ez az irat?!” – tette hozzá lapunk megkeresésére.

Kerestük az ügyben Gyurcsány Ferencet is, aki azonban nem kívánt nyilatkozni, mondván, nem irattáros és korábban sem volt az. Dorosz Dávid, a közérdekű adat kérelmét benyújtó LMP szakpolitikusa szánalmasnak nevezte, hogy a Magyar Köztársaság két kormánya egy fontos iratot nem talál. „Normális európai országban ilyen nincs. Egyfelől a honvédelmi miniszter amellett, hogy kedélyesen elviccelődik az ügyön a Hír TV-ben, jobban tenné, ha azonnal megkezdené a kormányon belül az irat megkeresését.”

Hende Csaba miniszter szerint könnyen lehet, hogy a Gripen-jelentés a Miniszterelnöki Hivatal és a Honvédelmi Minisztérium között útközben veszett el
Hende Csaba miniszter szerint könnyen lehet, hogy a Gripen-jelentés a Miniszterelnöki Hivatal és a Honvédelmi Minisztérium között útközben veszett el
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.