Nem vallott a nokiás dobozról
Balogh Zsolt a bűnösségét semmilyen vádpontban nem ismerte el. Közölte, bűnszervezetben nem vett részt. A terhére rótt cselekmények miatt a BKV-t szerinte anyagi kár nem érte. Tudomása szerint a BKV minden olyan munkafolyamat esetében, amelyben ő közreműködött, értékarányos szerződéseket kötött.
Balogh Zsolt az egyes vádpontokra rendre úgy nyilatkozott, hogy rövid ideje volt a cégnél, illetve rövid ideje volt vezérigazgató-helyettes, később megbízott vezérigazgató, kompetencia hiányában megbízott az adott szakterületek vezetőiben, akik megrendelték a vádirat szerint szükségtelen, más esetekben teljesítés nélkül kifizetett munkákat. A menedzserszerződésekkel kapcsolatban kijelentette: a BKV-nál mindenki annyit kapott, amennyi törvényesen járt neki; nemcsak a rövid munka után hatalmas végkielégítésekkel távozott vezetők, hanem a cég többi dolgozója is. Vallomásában Balogh is a nyomozó hatóságokat tette felelőssé, hogy terhelő dolgokat mondott Hagyóra és Mesterházy Ernőre, illetve a BKV egyes akkori vezetőire. „Éreztem, hogy ha haza akarok menni a családomhoz, akkor minél több visszásságot kell mondanom a BKV-ról” – fogalmazott. „Egy dolog volt számomra fontos, hogy ne tartóztassanak le. Még nyilatkozatokat is tettem a sajtóban, hogy ne járjak úgy, mint egyes munkatársaim. Annak ellenére, hogy a sajtóban engem kiáltottak ki a vád tanújának, a végén pontosan azzal vádoltak meg, mint Hagyó Miklóst” – mondta Balogh Zsolt. Vádlott-társairól elmondta: Hagyó Miklós gyakran ordítozott vele. Mesterházy Ernővel alig találkozott, Antal Attilával pedig korrekt munkakapcsolatban álltak, egészen addig, míg az meg nem betegedett, amikor a fővárosi önkormányzattól érkező állandó követelésre már vasárnap délutánonként is vezetői értekezleteket kellett tartani a BKV-nál.
Balogh Zsolt és védője felhívta a figyelmet: törvénysértő módon olyasmivel is megvádolta az ügyészség, amivel meg sem gyanúsították.
A tárgyalás délután Balogh Zsolt nyomozati vallomásainak ismertetésével folytatódott. A Soda Reklám Kft.-vel kötött második szerződésről, amelyet Balogh írt alá, és amelynek keretében a legatyásodott BKV, ahonnét százával bocsátották el az embereket, 7,5 millió forint + áfát fizetett a Libegőt, a Siklót és a Fogaskerekű Vasutat népszerűsítő tanulmányért, a nyomozati vallomásában a BKV számára szükségtelen, indokolatlan szerződésként jellemezte. (Ugyanennek a cégnek néhány hónappal korábban Antal Attila is fizettetett 7,5 millió forintot a kisföldalatti luxusmetróvá pozicionálásáról szóló tanulmányért.)
Balogh Zsolt nagyon sok ilyen kommunikációs szerződést talált, de Regőczi Miklós kommunikációs vezérigazgató-helyettes azt mondta neki: ezeken a szerződéseken keresztül fizetik a városházán dolgozó egyes tanácsadókat. Amikor vonakodott az egyre újabb kifizetéseket engedélyezni, nyomozati vallomása szerint Horváth Éva, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes bizalmasa megfenyegette: tönkre fogják tenni, és kirúgatják. A nyomozás során Balogh még azt vallotta: azoknak a cégeknek a vezetői is követelőztek és fenyegetőztek, amelyekkel Hagyó, vagy a Hagyó nevében fellépő más személyek utasítására szerződést kellett kötnie. Egyikük azt mondta neki: hosszú időre már ne tervezz, vannak, akik szóba állnak veled, és kicsinálnak.
2010. április 23-án tett vallomásában gyanúsították meg Balogh Zsoltot azzal, hogy a korábbi gyanúsításban szereplő cselekményeket bűnszervezetben követte el. A jegyzőkönyv rögzítette, hogy ez ellen panaszt nem tesz, mert mint mondta, „a korábban megtett vallomásaimban is éppen erről nyilatkoztam”.
A tárgyalás holnap folytatódik.