Kellert kizárták az MSZP-ből, a döntés még nem jogerős
A végső döntést a Bárándy Gergely vezette országos etikai és egyeztetőbizottság mondhatja ki a közeljövőben. Molnár az eljárás tartalmáról nem kívánt nyilatkozni, annyit azonban hangsúlyozott: személy szerint nem örül a döntésnek, bízik abban, hogy Keller olyan nyilatkozatokat tesz majd az eljárás folytatásában, amellyel meggyőzi a másodfokú tanácsot a döntés enyhítéséről.
Forrásaink szerint az etikai eljárás alapját az adta, hogy Keller a legutóbbi tisztújítás során az egyik Pest megyei elnökjelölttel, az egykori váci polgármester Both Jánossal kapcsolatban több nyilvános fórumon is rendszeresen és „meglehetősen negatívan” nyilatkozott, pontosabban vádaskodott. Ez pedig a régi és a módosított alapszabály szerint is megengedhetetlen.
Úgy tudni, hogy Keller ellen már megfogalmaztak egy másik etikai beadványt is, miután idén áprilisban – az ellene a vidéki vadászatok kapcsán folytatott adatbekérés miatt indított büntetőperben – a bíróságon utalást tett arra, hogy Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc sem támogatta kellően a korrupció elleni harcát.
„Nem álltak mellém, a kényelmesebb utat választották, inkább a szőnyeg alá söpörték a problémát” – fogalmazott akkor a bíróságon a somogyi vadászatokkal kapcsolatosan Keller. Ezen kijelentését több szocialista párttag is etikátlannak tartja. Ebben az ügyben egyes forrásaink szerint elképzelhető, hogy újabb eljárás indulhat Keller ellen, amennyiben a mostani Pest megyei döntés nem emelkedik jogerőre. Ettől függetlenül nem kizárt az sem, tették hozzá forrásaink, hogy a fegyelmi eljárás végül mindenki számára megnyugtató módon zárulhat majd, „a belső béke és összetartás fenntartása ugyanis előbbrevaló”.
Szerettük volna megszólaltatni Bárándy Gergelyt, az MSZP országos etikai és egyeztetőbizottságának elnökét is, a politikus azonban nem volt elérhető. Megkerestük Keller Lászlót is, aki nem kívánt érdemben nyilatkozni az ügyben, mondván még nincs jogerős döntés a kizárásáról. Ugyanakkor az eljárást szégyenletesnek tartja. Szerinte inkább azokat kellene kizárni a pártból, akik ezt a méltatlan eljárást folytatják ellene.
Keller László 1985-ben lépett be az MSZMP-be, majd 1989-ben az MSZP-be. Mindig is meghatározó arca volt a szocialistáknak, 1994-ben szerzett először parlamenti mandátumot, ezt egészen 2010-ig meg is őrizte. Keller pályafutása egyaránt tartalmaz magaslatokat és mélységeket: a közpénzügyi államtitkárság és a törökbálinti polgármesterség után sorra vesztette el a meghatározó pozíciókat. Előbb a politikai belharcok következményeként meg kellett váljon polgármesteri címétől, majd – Gyurcsány Ferenc lemondása után – a kormányból is kikerült, a 2010-es választáson pedig ő volt az a politikus, aki az országos listán elfoglalt helye miatt éppenhogy lemaradt a parlamenti mandátumokról.
A szocialista politikus idővel mintha a pártban is kegyvesztetté vált volna. A központi pénzügyi ellenőrző bizottság élén Tukacs István váltotta, ezt a döntést Keller meg is támadta az etikai testületnél, mondván a rengeteg érvénytelen szavazat miatt a választás nem volt alapszabályszerű, kérését azonban elutasították. „A politikában nem lehet megsértődni” – nyilatkozta Keller még 2009-ben, miután távozni kényszerült a PM államtitkári posztjáról.