Tehetetlenek a hatóságok a Kuruc.infóval szemben
Az antifasiszta aktivisták egy csoportja azután követelte a férfi lakása előtt a hatóságok fellépését, hogy brit újságírók budapesti lakásán megtalálták az egykoron távollétében Csehszlovákiában halálraítélt Csatáryt. A tüntetésről készült fotók és videofelvételek felkerültek a Kuruc.infóra azzal a címmel, hogy „Keressük a 97 éves Csatáry bácsit zaklató zsidókat (nyomravezetői díjjal) – hét antimagyart már beazonosítottunk”. A portál több aktivista telefonszámát, Facebook- és iwiw-profilját is közzétette.
A megmozdulás egyik szervezője a felhívás közzététele óta nem mer kimozdulni otthonából a nagyszámú és egyre durvább mocskolódó üzenetek és fenyegetések miatt. Telefonját is csak félve veszi fel. A Facebookról pedig törölte magát. Szerinte a Kuruc.info kifogásolt cikke kimeríti a közösség elleni izgatás és a személyes adattal visszaélés törvényi tényállását is.
Információink szerint több kerületi kapitányság is kapott feljelentést az ügyben, az eljárást hamarosan központi hatáskörbe vonják, és a BRFK szervezett bűnözés elleni osztálya folytatja majd le a nyomozást.
Szijjártó Péter miniszterelnökségi államtitkár a napokban az Egyesült Államokban tett látogatásán ismételten kérte az ottani hatóságoktól a Kuruc.info szerverének lekapcsolását. Kérését a véleménynyilvánítás szabadságának fontosságára tekintettel azonban elutasították, ahogy azt korábban, az akkor hivatalban lévő kormányok hasonló tartalmú kéréseivel is tették. A Belügyminisztérium névtelenséget kérő illetékese azt közölte, hogy a tárca a Kuruc.info ügyében kérte már az FBI, a CIA, az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma és a budapesti amerikai nagykövet segítségét is. Tájékoztatták őket arról, hogy a magyar hatóságok szerint a Kuruc.info milyen bűncselekményeket valósít meg tevékenységével.
Csatáry a kassai gettó parancsnoka volt, e tisztségében mintegy 15 700 ember deportálásában vett részt. A Simon Wiesenthal Központ az egyik „legfontosabb” még élő háborús bűnösként tartja számon. Feljelentésük nyomán a Budapesti Nyomozó Ügyészség még tavaly ősszel nyomozást rendelt el ellene háborús bűntettek gyanújával, de csak a múlt héten, a The Sun leleplező cikke, valamint a lakása előtt tartott antifasiszta tüntetés után hallgatták ki gyanúsítottként.
A The Sun írására a főügyészség múlt hétfőn még úgy reagált: az nem tartalmaz új információkat. Ezen az estén került sor a Kuruc.info dühét kiváltó demonstrációra Csatáry lakása előtt. Lapunknak az egyik tüntető elmondta, hogy a neonácik ilyen heves reagálása utólag is a demonstráció jogosságát igazolta.
Csatáryt „emberek törvénytelen megkínzásával elkövetett háborús bűntett” elkövetésével gyanúsítják. Korára tekintettel nem tartóztatták le, házi őrizetbe került.