A 'pályakezdők' és a 'politikai küzdelmek'

Öt új taggal egészült ki tavaly szeptemberben az Alkotmánybíróság, a tagokat kizárólag a kormánypártok választották meg. Így a testületben egyértelműen többségbe kerültek azok, akiket a jelenlegi kormányoldal jelölt, vagyis a jobboldalhoz köthető személyek határozhatják meg, hogy egy-egy ügyben miként döntsön az AB.

Az újak eddig komolyabb beadványt nem kaptak, így „tanulóidejüket” töltő bíróként elsősorban népszavazással kapcsolatos ügyeket, illetve elutasított alkotmányjogi panaszokat jegyeznek. Pokol Béla eddig négy esetben volt előadó bíró, míg a legszorgalmasabbnak tíz elintézett aktával Balsai István bizonyult. Eddigi tevékenységük alapján tehát nem lehet igazán tudni, hogy valóban a konzervatívabb jogfelfogást képviselik-e, az egyes határozatokhoz fűzött különvélemények viszont jeleznek valamit.

Pokol például a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvény egyes rendelkezéseinek alkotmányellenességét megállapító tavaly decemberi határozathoz fűzött különvéleményt. Abban egyebek mellett jelezte: nem ért egyet a döntés azon megállapításával, amely szerint a nyomtatott és az internetes sajtótermékek esetén az emberi méltóságra, a nyilatkozatot adó személy jogaira, az emberi jogokra és a magánélet védelmére alapított hatósági fellépés a sajtószabadság szükségtelen, illetve aránytalan korlátozását valósítja meg. A döntést Balsai is vitatta. Pokol az egyházakról szóló törvény közjogi érvénytelenségét sem fogadta el. Szerinte „ez indokolatlan beavatkozást jelent a törvényhozás során keletkező különböző politikai és szakmai egyezetések sorozatába, melyek mindig az egyes társadalmi csoportok érdeksérelmeit és politikai küzdelmeit takarják”. A különvéleményhez az AB-elnök, valamint két „újonc”, Szalay Péter és Szívós Mária is csatlakozott, s hasonlóan foglalt állást a szintén „pályakezdő” Dienes-Oehm Egon is.

Az ilyen kevéssé aktivista szemlélet kollegáitól sem idegen. Szalay például a röghöz kötésről szóló kormányrendeletről úgy vélekedett: a jogszabályokból nem olvasható ki, „hogy az – akár alap-, közép- vagy felsőfokú – oktatással kapcsolatos minden részletszabálynak törvényi szintűnek kellene lennie”. Úgy látja, elég, ha az oktatással kapcsolatos anyagi támogatás alapvető kérdéseit szabályozzák ilyen szinten.

Érdekes, hogy a korábban nyomozási bíróként dolgozó Szívós Mária miként viszonyul a gyanúsítottak jogaihoz. Szerinte nincs semmi baj azzal, ha valakit 120 órára bűnügyi őrizetbe vesznek, de az sem kifogásolható, hogy az első 48 órában az őrizetes ne találkozhassék ügyvéddel. Az AB a büntetőeljárási törvénynek ezeket a pontjait megsemmisítette. A guberálás kapcsán pedig azzal érvelt, hogy „a szóban forgó magatartások az emberi együttélés általánosan elfogadott normáival nem egyeztethetők össze, sértik emellett a közrendet és a köznyugalmat, valamint súlyosan veszélyeztetik a közegészségügyi érdekeket”. A zaj és bűz, valamint a lakókörnyezet összképét romboló látvány miatt ezt tehát tiltani kell – és ezzel Pokol Béla is egyetértett.

Dienes-Oehm nem túl sokszor fejtette ki álláspontját, de például az egyes címek és rangok megszüntetéséről szóló törvény alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány kapcsán – amelyet az AB elutasított – a döntéshez párhuzamos indokolást fűzött. Abban jelezte: ma már nem fűződik semmilyen érdek ahhoz, hogy a nemesi címek viselését tiltsák. Amúgy szerinte „az 1947. évi IV. törvény által formálisan tilalmazott rangok és címek a magánéletből nem koptak ki”. (L. K.)

Pokol Béla kevéssé aktivista
Pokol Béla kevéssé aktivista
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.