Párttá formálódó Szolidaritás?
A helyi csoportok választási körzetenként szerveződnek, tehát 106 területi szervezet jöhet létre. Ezek vezetőiből, illetve az egyesület jelenleg hétfős elnökségének tagjaiból áll majd a Szolidaritás legfőbb döntéshozó szerve, a küldöttgyűlés. Kónya reményei szerint már az ősszel megtarthatják a testület első ülését.
A keddi sajtóbeszélgetésen elmondták: Budapesten tizenöt, vidéken körülbelül kétszer ennyi helyszínen gyűjtötték a polgárok véleményét, s a mintegy 2700, reprezentatívnak nem tekinthető válaszból kiderült: a megkérdezettek 96 százaléka érzi úgy, hogy az elmúlt két évben romlott a közérzete, s ugyanennyien utasították el a kormány politikáját.
Tízből kilencen jelezték, hogy szimpatizálnak a Szolidaritással, s ugyanennyien értettek egyet a mozgalomnak a demokratikus pártok választási szövetségének létrehozására irányuló törekvésével. A válaszolók háromnegyede úgy véli, hogy az összefogásnak valamennyi demokratikus ellenzéki erőre ki kell terjednie, az átlagosnál többen támogatták azonban a Bajnai-féle Haza és Haladás Alapítvánnyal való együttműködést. Ugyanakkor a Demokratikus Koalíció, illetve az LMP részvételét egy ilyen szövetségben kevesebben látták kívánatosnak.
A kutatás eddigi eredményei is megerősítik a Szolidaritást abban, hogy az ellenzéki politikai erők összefogását szorgalmazza – hangsúlyozta Kónya. Azt azonban maga sem vitatta, hogy erre egyelőre kevés hajlandóság mutatkozik. Vidéken a mozgalomnak annyit viszont már sikerült elérnie – mondta –, hogy a helyi ellenzéki pártok a kezdeményezésükre általában hajlandók egy asztalhoz ülni.