Pártalapítás: mindenki találgat
„A honosítás tekintetében is számunkra egyformán fontos minden magyar, függetlenül attól, hogy Erdélyben melyik politikai alakulatot támogatta” – nyilatkozta a Népszabadságnak Semjén Zsolt tíz napja. A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes e mondatát lapunknak a kormányoldalon akkor úgy értelmezték, hogy „az RMDSZ-szel is konszolidálni kell a kapcsolatokat”. Azért is, mert akkor nagy hullámokat vert a Nyirő-ügy és az, hogy nemkívánatosnak minősítették Kövér László házelnök részvételét a jeruzsálemi Wallenberg-emlékkonferencián. Akkor a fideszesek és a kereszténydemokraták is morgolódtak, az általános alaphang az volt, hogy Kövér a Kovászna megyei önkormányzati kampánynak rendelt alá minden mást, mert szoros, baráti kapcsolatot ápol Szász Jenővel, az erdélyi Magyar Polgári Párt elnökével. Ezt Semjén Zsolt akkor semmilyen formában nem kommentálta, de azt kijelentette: tiszteletben kell tartani az erdélyi magyarság politikai akaratát. A Fidesz részéről eleve arra készültek, hogy a romániai önkormányzati választások eredményének tükrében informálisan konszolidálják a kapcsolatokat az RMDSZ-szel. „Ezt a pártalapítási szándékot nem vesszük komolyan sem mi, sem ők” – mondta lapunknak egy ismert fideszes politikus, aki szerint a magyar kormány nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy az RMDSZ 80 százalék felett teljesített a júniusi választáson.
Kormányzati szinten nem foglalkoztak azzal, hogy az RMDSZ Szövetségi Képviselők Tanácsa marosvásárhelyi ülésén felvetették, hogy hozzanak létre egy Magyarországon bejegyzendő határon túli pártot, amelyre a magyarországi parlamenti választásokon azok a határon túli magyarok szavazhatnának, akik megszerezték a magyar állampolgárságot – mondták munkatársunknak. A Fidesz-elnökség tegnap ülésezett, de nem szivárogtak ki hírek arra vonatkozóan, hogy a napirenden szerepelt-e ez az ügy. A lapunk által megkérdezett kereszténydemokrata és fideszes politikusok szerint nem is kérdés, hogy Kövér Lászlónak – az RMDSZ szerint „brutális” – erdélyi kampányolására válasz a határon túliak pártjának az ötlete.
„Léggömberegetés”, „érdekes felvetés”, „akár járható út” – ilyen nem hivatalos vélemények fogalmazódtak meg a kormányoldalról az RMDSZ-felvetés kapcsán. Az egyik vezető kormánypárti politikus a hírt úgy értékelte: az előzetes nyilatkozatok szerint nem lesz olyan határon túliak által bejegyzett magyarországi párt, mely az erdélyieket, felvidékieket, vajdaságiakat és a kárpátaljaiakat egyesítené. Bugár Béla, a Híd-Most elnöke nyilatkozott is erről, a délvidékiek pedig, miként azt a Népszabadság írta, nem adtak egyértelmű választ.
– Arról van szó, hogy Markó Béláék „nagyon elbízták magukat” a romániai helyhatósági választás után, de ha lenne is magyarországi párt, azt az RMDSZ kezdeményezésére hoznák létre, és így nem az elszakított területek összességét képviselné. Nem zárható ki ugyan, hogy el tudnának indulni a 2014-es választásokon, de a Fidesz szerint szinte bizonyosan nem szereznék meg a parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékot. Az erdélyiek nem az RMDSZ magyarországi térhódításában érdekeltek, hanem a romániaiban. Az erdélyi magyarság, elsősorban a székelyek, így forrásaink, nem is vennének részt ilyen „manipulációban”. De ha lenne is ilyen párt, biztos, hogy vinne el szavazatokat a Fidesztől és a KDNP-től, ha nem is százezreket – fogalmazott forrásunk.
Egy másik nyilatkozó szerint, ha a Fidesz vezérkara úgy dönt, hogy a 2014-es választásokon lesz előzetes regisztráció, az megnehezíthetné az RMDSZ dolgát. Mások az erdélyi magyar pártvezetők nyilatkozatára hívták fel a figyelmet, akik máris „rátolták” az RMDSZ-t az MSZP-re. Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke ugyanis azt mondta, „Magyarországon nem kell az RMDSZ-t bejegyezni, ott már van egy: úgy hívják, hogy MSZP”. Szász szerint a magyar nemzetpolitikának nem érdeke, hogy a bukaresti kötődésű pártokat Magyarországra exportálják. A Kárpát-medencét egységes térként kell megjeleníteni, nemcsak kulturális és gazdasági, hanem politikai értelemben is, „abban a szövetségi rendszerben és abban a nemzetpolitikában, amit a Fidesz képvisel”. Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke úgy véli, becsületesebb és járhatóbb út lenne, ha az RMDSZ a nyilvánosság előtt vállalná a szégyellt magyarországi politikai kapcsolatait. „Ha az RMDSZ vállalja kapcsolatait a Magyar Szocialista Párttal, befolyását arra használhatja, hogy a magyarországi partner javítson a nemzetpolitikáján”.
Azt Orbán Viktorék is tudják: Markó Béláéknak nem érdekük, hogy az RMDSZ-t rátolják a magyarországi baloldalra – különösen nem az őszi román parlamenti választások előtt –, hiszen az RMDSZ jobbközépre helyezi magát, tagja az Európai Néppártnak (EPP) is. Az EPP-nek pedig Orbán Viktor az alelnöke – tették hozzá. Az egyik kormánypárti képviselő lapunknak azt prognosztizálta, ha mégis bejegyeztetné az RMDSZ a határon túliak magyarországi pártját, „akkor lesz 2014-ben kampány Erdélyben is”, és az erdélyieket bizonyára „minden második mondatban” emlékeztetik 2004. december 5-re, a „szégyenteljes” népszavazásra.
„Aki másnak vermet ás, maga esik bele. Ahhoz, hogy a Fidesz is megértse: Orbán Viktor most öngólt lőtt!” – fogalmazott az RMDSZ pártalapítási javaslatával kapcsolatban a határon túli magyarok ügyében témafelelős szocialista politikus, Ujhelyi István. Az Országgyűlés MSZP-s alelnöke kérdésünkre hozzátette: a „győztesek megkönnyebbült humora szólt” az RMDSZ tanácskozásán, mára azonban kiderült, hogy a javaslat nem csupán egy jófajta székely vicc, hanem a Fideszt fenyegető komoly veszély. „Nem tartom lehetetlennek a megvalósulását!” – tette hozzá Ujhelyi. A szocialista politikus lapunknak azt mondta: az erdélyi magyarság szempontjából jelenleg fontosabbnak tartja az őszi romániai választások kimenetelét, de ha megvalósulni látszik egy határon túli érdek-képviseleti párt, azt az MSZP mindenképpen szakmai-politikai partnernek fogja tekinteni. Ujhelyi az RMDSZ és az MSZP kapcsolatát illető kérdésünkre azt válaszolta: az MSZP az európai szocialisták, az RMDSZ pedig – „még ha a Fidesz szeretné is kitagadni eddigi édestestvérét” – a Fidesz európai pártcsaládjának a tagja. Ujhelyi elmondta: a szocialisták mindig jelen vannak az RMDSZ kongresszusain, és a romániai magyar szervezet képviselői is rendszeresen részt vesznek a szocialisták pártkongresszusain. „Napi, korrekt és konzultatív kapcsolatban vagyunk. De ennél messzebb menni nem dolgunk” – tette hozzá az MSZP-s politikus.
„A fagyi visszanyal” – így kommentálta az RMDSZ ötletét az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának LMP-s tagja. Dorosz Dávid lapunknak azt mondta: a Fidesz azt szeretné, ha minden határon túli magyar párt és közösség „úgy ugrálna, ahogyan azt Orbán Viktor a budapesti íróasztala mellől kitalálja”. Az ökopárti képviselő szerint egyértelműen bebizonyosodott, hogy a határon túli magyarok és legnagyobb szervezeteik nem akarnak részt venni a „fideszes gyarmatosításban”, önálló gondolataik és elképzeléseik vannak. „Erre az egyik legjobb példa az RMDSZ, amely ellen a Fidesz totális támadást indított és megpróbált végleg legyalulni. A néhány héttel ezelőtti romániai önkormányzati választásokon viszont a határon túli magyarok többsége az RMDSZ mellé állt. Teljesen érthető, hogy nagy fokú elégedetlenség van a kinti magyar közösségben azzal szemben, amit Orbán Viktorék megengednek maguknak. Magyarországon is sokaknak elegük van már az orbáni tempóból, és ez mára Erdélyben is egyre inkább látszik” – fogalmazott Dorosz, hozzátéve: azt még korai eldönteni, hogy az RMDSZ pártötlete egy nagy jelentőségű és stratégiai változást hozó politikai lépés vagy politikai geg csupán. „Az Orbán-kormány az új választójogi törvénnyel egyértelműen az itthon elvesztett szavazókat igyekszik pótolni a határainkon túl. Azonban ez a hozzáállás a határon túliak lenézése. Azt hinni, hogy ezek után minden elszakadt magyar közösség tagja vigyázzba vágja magát és elmegy majd szavazni Orbán Viktorra, a határon túliak arcon köpése. Az RMDSZ javaslatának számos következménye van és lehet, amelyeket mind meg kell vizsgálni. Ködszurkálásba egyelőre nem mennék bele, ha a javaslat hivatalos formát ölt, az LMP kialakítja álláspontját” – mondta.