„Kivéreztetnék a kórházat”
Szavai szerint az izsófalvai pszichiátriai szakkórház és beteg otthon „bekerül” ugyan Kazincbarcikára, ám elmondása szerint ezek a változások fokozatosan mennek végbe, és ami a legfontosabb, nem járnak munkahelyek megszüntetésével.
Úgy tűnik, a Fidesz darázsfészekbe nyúlt a kazincbarcikai kórház leépítésével. A felszólalók szerint az intézmény valamennyi szakmai mutatója felülmúlja egy átlagos városi kórházét, s anyagilag is stabil a helyzete. Szatmári Zoltán szülész-nőgyógyász elmondta: 1979 októberétől dolgozik itt, s akkoriban ez a város gyönyörű volt, tele fiatallal. Mára a kép megváltozott, ám a kórház talpon maradt: 2004-ben hárommilliárd forintos beruházással új műtőblokk épült. „Azért építették apáink ezt a kórházat, hogy nekünk és a gyerekeinknek biztosítsák a jövőt, ezt elvenni nem engedhetjük.” Az intézményt néhány éve működtető Debreceni Egyetem „pozitív szaldójúvá” tette az üzemeltetést, s szakmai színvonalát tovább emelte. A szülészeti osztályon magas szintű együttszülési program működik, kétszer is elnyerték a babarát kórház címet, ezt az országban mindössze tizenhat kórház kapta meg. „Most azt mondják a betegeknek, menjenek Miskolcra, ott is van kórház. Nálunk egy visszérműtét a jövő héten megcsinálható, ott fél évet kell várni” – mondta Szatmári Zoltán. Gerbár László belgyógyász arról beszélt: a mostani átalakítástól, amely tizenhat kórházat érint, húszmilliárdos megtakarítást vár az egészségügyi kormányzat. „Az ország éves egészségügyi költségvetése 820 milliárd forint, a gyógyszerkasszával együtt 1100 milliárd. A vizitdíjból és a kórházi napidíjból annak idején 30-35 milliárd forint folyt be. Az IMF-tárgyalások csúszása miatt havonta 75 milliárd forintot veszítünk, s közben futballstadionokra rengeteget költünk. Miről beszélünk, milyen húszmilliárd forintról? – tette fel a kérdést, majd így folytatta: – Budapesten a 11 620 kórházi ágyból 337 ágy szűnik meg az átalakításokkal. Utána rögtön Borsod megye következik, csakhogy itt a több mint háromszáz ágyat a 3200-ból vonják el: ez tízszázalékos csökkenés abban a régióban, ahol nagyon rossz az életszínvonal, magas a munkanélküliség, s a várható élettartam tíz évvel rövidebb, mint Budapesten vagy a Dunántúlon.” A belgyógyász szakorvos megjegyezte: nagyon furcsa, hogy miközben Kazincbarcikán meg akarják szüntetni a jól felszerelt, kiválóan működő intenzív osztályt, addig úgy hírlik, Edelényben (itt Daher Pierre fideszes honatya a kórházigazgató – a szerk.) egy új intenzív részleg kialakítását tervezik a tüdőgyógyászati osztály mellé. Az is különös, hogy a jó körülményekkel rendelkező, komfortos izsófalvai pszichiátriai épületegyüttesből Kazincbarcikára akarják áthozni a betegeket.
Váradi József, a Magyar Orvosok Szövetségének helyi elnöke szerint nagyon gazdag lehet az ország, ha egy hárommilliárdos költségből nemrég felújított kórházat le akar pusztítani. „Kazincbarcikán évente 750 szülés van,Miskolcról is egyre többen jönnek ide. Vajon miért? Mi nem reklámozzuk magunkat – jegyezte meg. – Egy városnyi gyerek, 42 ezer született az elmúlt negyvenhárom évben a kórházban. Ennyi pozitívum mellett vajon mi lehet az ok, hogy el akarják sorvasztani az intézményt?” – kérdezte.
„Ha kell, minden héten összegyűlünk itt, aláírást gyűjtünk és tüntetünk egészen addig, amíg vissza nem vonják ezt az elképesztő döntést” –mondta az utolsóként felszólaló kazincbarcikai polgármester, Szitka Péter, aki szerint a kormány megijedt a helyiek erejétől, ezért is terjedtek el olyan hírek, hogy talán mégsem minden osztályt zárnak be. „Ez csak parasztvakítás, eddig is annyi mindent ígértek, s most itt állunk egy államosítás előtt álló kórházzal, amelyet ráadásul kivéreztetnének – tette hozzá. –Én is itt születtem, a lányom is, egy vagyok közületek. Van, amikor vitázunk, van, amikor nem értünk egyet, de akik most itt vannak, azok egyet akarnak: a kórházukat – mondta. – Aki be akarja záratni, bűnt követ el.”