A felülvizsgálaton a Kúria súlyosíthat
Az MKB-Veszprém román beállósának, Marian Cozmának meggyilkolásáért, valamint két csapattársának – Zsarkó Sesum és Ivan Pesics – súlyos megsebesítéséért az első fokon eljáró Veszprém Megyei Bíróság ítéletét jelentősen enyhítette a Győri Ítélőtábla.
A megyei bíróság a vádlottak közül Raffael Sándort és Németh Győzőt életfogytig tartó fegyházra ítélte, azzal, hogy legkorábban 30 év múlva helyezhetők feltételesen szabadlábra, a harmadrendű vádlott Sztojka Iván pedig húsz évet kapott. Az ítélőtábla az első- és másodrendű vádlott ítéletét 18-18 évre mérsékelte, Sztojkáét pedig nyolcra.
Az elsőfokú ítélet jelentős enyhítése hatalmas felháborodást váltott ki. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter (a térség országgyűlési képviselője) levélben fordult Darák Péterhez, a Kúria elnökéhez az egyes bíróságok jelentősen különböző ítélkezési gyakorlata miatt.
Később Navracsics visszautasította a vádat, miszerint egy folyamatban lévő ügyben avatkozott volna be a független igazságszolgáltatás dolgába, mondván: jogerős ítélettel lezárt ügyet érintett a levelében. Ám, ha az ügyészség szándéka szerint a jogerős ítélet felülvizsgálatát kezdeményezi, az ügy még folytatódhat, és épp az előtt a Kúria előtt, amelyet Navracsics levelében megszólított.
Az ügyészség, mint forrásaink rámutattak, nem a közfelháborodásnak engedve veszi górcső alá az ítéletet, önmagában az, hogy az ítélet nem elég súlyos, amúgy se lenne elég indok a jogerős verdikt felülvizsgáltatására. Az ügyészséget az „zavarja”, mondták forrásaink, hogy a másodfokú bíróság ítélete minden tekintetben ellentétes az első fokon meghozott döntéssel lényegében egyetértő, azt elfogadó ügyészi indítvánnyal.
Forrásaink úgy fogalmaztak: az ügyészség részletesen elemzi majd az írásba foglalt ítéletet és az indoklásának minden szavát, és ha lehetőséget látnak a rendkívüli felülvizsgálatra, azonnal indítványozzák azt a Kúriánál. A legfőbb bírói fórumnak pedig a felülvizsgálati eljárás keretében lehetősége lesz az ítélet rendelkező részének megváltoztatására is, azaz, ha elfogadja az ügyészi indítványban foglaltakat, akár súlyosíthatja is a Győri Ítélőtábla jogerős ítéletét.
Marian Cozmát 2009. február 8-án gyilkolták Veszprémben, a Patrióta bár előtt. Gyilkosai többedmagukkal kevéssel azelőtt érkeztek a szórakozóhelyre, az akkori hírek szerint egy helyi vállalkozó megleckéztetése miatt érkeztek volna Veszprémbe. A perben azonban erről túl sok szó nem esett.
Igaz, a rendőrség sem nagyon foglalkozott az előzményekkel, állítólag alkut kötöttek azzal a vállalkozóval, akinek a megbízásából Raffaelék Veszprémbe mentek, ezért a Cozma-gyilkosság közvetlen előzményeit nem is vizsgálták. A perben pedig az hangzott el, hogy az enyingi illetőségű társaság Székesfehérvárra indult, ott kerestek és vertek volna meg egy arra „érdemes” vállalkozót, ám miután a felderítőik az illetőt nem találták otthon, egy hirtelen ötlettől vezérelve vették az irányt Veszprémnek.
Bármelyik verzió is az igaz, tény, hogy a harci láztól erősen felfűtött társaság szinte azonnal belekötött a tömegből kimagasló román kézilabdázóba. Pillanatok alatt verekedés tört ki a pincében kialakított diszkóban, ami később az épület előtt is folytatódott az utcán.
Marian Cozma egy szívét ért szúrás következtében a helyszínen meghalt. A segítségére siető játékostársai súlyos sérüléseket szenvedtek.