Budai vidékfejleszt és elszámoltat, Ángyán kitálal
Budai Gyula eddigi elszámoltatásért felelős kormánybiztos lesz a Vidékfejlesztési Minisztérium új politikai államtitkára, amivel a kormány fenntartja legalábbis a látszatát annak, hogy agrárpolitikájában megtartja a Magoszhoz köthető, a helyi közösségekre és a családi gazdaságokra alapozó irányvonalat. (Értesülésünk szerint Budai eddigi kormánybiztosi feladatát is megtartja.) Ennek azonban élesen ellentmond az a kemény hangú levél, melyben Ángyán József, a január 18-án lemondott politikai államtitkár bírálta a kormányt.
A Greenfo.hu nevű honlap tette először közzé teljes terjedelmében az exállamtitkár lapunkhoz is eljutott levelét, amelyben egyebek mellett az áll, hogy a vidékstratégiában megfogalmazott célokkal szemben „maffiacsaládok”, spekuláns nagytőkés „oligarchák” és a volt téeszeket, állami gazdaságokat elprivatizáló „zöldbárók” koalíciója jött létre.
„A felém irányuló szeretet rámutat arra – olvasható a levélben –, hogy döntésemet illetően magyarázattal tartozom mindazoknak, akik bíznak bennem és számítanak rám.”
Az évtizedek alatt kialakult, ellenérdekelt „maffiahálózat” a levél szerint mindent vinni akar a földtől, az erőforrásoktól a támogatásokon át a piacokig. Mindent vinni akar a vidéki, helyi közösségek, családok elől, „és magam, munkatársaim, valamint az emberekkel közösen kidolgozott Nemzeti Vidékstratégiánk e zsákmányszerzés útjában álltunk”. „Ezzel a körrel és az általa kikényszerített irányváltással – amely meggyőződésem szerint Dél-Amerikába vezet – jó lelkiismerettel közösséget vállalni nem tudok és nem is akarok!”
„Úgy gondolom – folytatódik Ángyán levele –, nem kell külön indokolnom, hogy mélységesen egyetértek Miniszterelnök Úrnak az utóbbi hetekben több fórumon elmondott azon tételmondatával, hogy »a gazdasági elitet távol kell tartani a politikai döntéshozataltól!«. A nevezett kör egy részét – szól a levél – én nem számítom a szó igazi értelmében vett »elithez« tartozók közé, sokkal inkább az elmúlt zavaros évtizedeink gátlástalan, mohó, másokon átgázoló, zsákmányszerző haszonélvezőinek tartom őket. Ahhoz, hogy távol tudjuk e kört tartani a döntéshozataltól, ahhoz előbb el kell őket onnan távolítani, hogy a közpénzek és a nemzet közös vagyona valóban a közjót szolgálhassa” – írja Ángyán.
Ángyán leveléből nyilvánvalónak tűnik, hogy a kisbirtokcentrikus, a hangsúlyokat a vidék népességmegtartó szerepére, az agrárium munkahelyteremtő képességére és a természetkímélő gazdálkodási módokra helyező agrárpolitika érdekében a kormány legalábbis nem kíván frontot nyitni a „versenyképes birtokméret” kialakításában, illetve a nagybirtokot preferáló támogatási rendszer fenntartásában érdekelt erőkkel szemben. Ezt jelzi, hogy Ángyán körül előbb olyan helyzetet teremtettek, amelyből a lemondáson kívül nem kínálkozott más kiút, majd a miniszterelnök elfogadta lemondását. Az is a kormányzati szándékot jelzi, hogy míg az energetikából hasonló koncepcionális nézetkülönbségek miatt távozó Bencsik János államtitkárt Orbán Viktor formálisan is marasztalta, Ángyánt információink szerint a miniszterelnök nem fogadta, és a munkáját sem köszönte meg.
Nem kívánt nyilatkozni tegnap Ángyán József a levelében megfogalmazott állításokról. Munkatársunk azt kérdezte tőle, kikre gondolt, amikor „maffiacsaládokról”, spekuláns nagytőkésekről írt, illetve hogy milyen politikai döntéshozókhoz kerültek közel a zsákmányszerző csoportok. A volt államtitkár azzal hárította el a válaszadást, hogy a levelében leírtakon túl mást erről nem kíván mondani.