Karcsúsít az Akadémia

„Ezt a támogatottságot a Fidesz is megirigyelhetné” – hangzott el az MTA tegnapi rendkívüli közgyűlése után, ahol az intézethálózat karcsúsításáról döntöttek. A kutatóintézet-hálózat megújítását célzó előterjesztés ugyanis 74 százalékos támogatást kapott. A lényegi változás az, hogy a korábbi 38 kutatóintézetből és két kutatóközpontból álló hálózat helyett öt kutatóintézetből, valamint 10 kutatóközpontból álló struktúra jön létre. Az MTA elnöke, Pálinkás József két héten belül nevezi ki az új kutatóközpontok főigazgatóit, akiknek megbízása legfeljebb egy évre szól, ezalatt választják ki nemzetközi pályázaton, szakértői zsűri segítségével az új főigazgatókat.

Németh Tamás főtitkár lapunknak azt mondta: a korábbi igazgatók, a jelenlegi megbízott főigazgatók, illetve bárki más is pályázhat. A megújítási program magas támogatottsága mögött a főtitkár szerint az elmúlt hét hónap átlátható, átgondolt előkészítő munkája áll. Ennek során minden érintett intézet kutatója kifejthette véleményét. E beszélgetések, fórumok során sok olyan szempont merült fel, amelyekre az MTA vezetősége nem gondolt, hiszen nem ismerhetik az összes terület szempontjait. Ennek eredményeként előfordult, hogy intézetek nem abba a kutatóközpontba kerültek, ahová eredetileg szánták őket. Az összevonás, átszervezés májusi bejelentése vélhetően jelentős izgalmat váltott ki az éppen regnáló igazgatók körében, de igazán nagy meglepetést nem okozhatott, hiszen az luxus, hogy két-három tucat kutatóval működő intézetek önálló adminisztrációt is vigyenek.

Pálinkás József szerint a megújuló Akadémia, valamint az OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) összesen 7,7 milliárdos forrásnövekedéssel számolhat jövőre. „Ilyen növekményt egyetlen kormány sem biztosított a magyar tudomány számára” – állította Pálinkás József. Az OTKA támogatása 44 százalékkal, 2,5 milliárd forinttal emelkedik. Az MTA támogatása 5,2 milliárd forinttal növekszik, ebből 1,4 milliárd forint jut az akadémiai elnök által favorizált Lendület-programra, 600 millió a támogatott akadémiai kutatócsoportokra. A tervek között szerepel kétszáz kutató felvétele – azaz nagyjából annyi embert vesznek fel, mint amennyit az átszervezés során elküldenek. Lapunk információi szerint a világ nagy kutatóközpontjaiból hívnak haza szakembereket, akiknek versenyképes béreket biztosítanak: az egyetemi tanárok bérének másfél-kétszeresét kínálják. (Úgy tudjuk, hogy a kétszáz szakember egy része a hazai felsőoktatási intézményekből jöhet – ezen a téren ugyanis a közeljövőben jelentős leépítés várható.) A tervek között szerepel, hogy „Nobel-díjhoz közeli” tudósokat is meghívnak Magyarországra.

Németh Tamás főtitkártól megtudtuk, hogy csak olyan intézmények költöznek, amelyek tudnak hova menni. Szabad hely jelenleg a budai Várban, illetve a Budaörsi úton található Kutatóházban van – ideköltözik a világgazdasági kutatóintézet, illetve a regionális kutatóközpont. A felszabaduló épületeket nem eladni akarják, hanem hasznosítani. Ha nem lehet hasznosítani, akkor attól megválnak, de ez még a jövő zenéje.

Az akadémikusok 74 százaléka támogatta a kutatóintézet-hálózat megújítását
Az akadémikusok 74 százaléka támogatta a kutatóintézet-hálózat megújítását
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.