A BKV-nál megkezdték a felkészülést a keddi sztrájkra
A BKV közleményben tudatta, hogy a menedzsment újabb javaslatot tett, s arra kérte a szakszervezeteket, hogy írják alá a tizenegy szakszervezet által már elfogadott kollektív szerződést. Jelezte, hogy a szakszervezetekkel közösen dolgoz ki egy programot, amely – a cég gazdasági helyzetének függvényében – lehetőséget ad arra, hogy egykét éven belül biztosítsa az érdekvédők követelését, a 3 százalékos önkéntes nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulást. A szakszervezetek nem fogadták el az ajánlatot, s világossá tették, hogy ragaszkodnak a havi nyolcezer forintos étkezési utalványhoz, valamint az év végi 45 ezer forintos „pulykapénzhez”. Továbbra is 12-24 órás munkarendben kívánnak dolgozni.
Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivőjének megfogalmazása szerint a menedzsment egy helyben topogása miatt nem sikerült megállapodni a tavaly év végével lejárt, a dolgozók számára kedvezményeket biztosító kollektív szerződés megújításáról, pedig a szakszervezetek többször is kompromisszumos ajánlatot tettek.
Tegnap is fennakadások voltak a BKV-járatok közlekedésében. Vélhetően a szuperkontrollcsoport munkába állása és az új alkatrészek megérkezése is hozzájárult ahhoz, hogy lényegesen kevesebb busz maradt a hajnali órákban a garázsban, mint az előző napokban. A cég tájékoztatása szerint harminc fővárosi busz vonalán alakultak ki jelentős késések, a menetrendhez képest a duplájára nőtt a járatok követési ideje.
Nemes Gábor szerint államilag intézményesített megfélemlítés uralkodik a BKV-nál. Szerinte felháborító és visszautasítandó, hogy rendkívüli elbocsátásokkal mondanak fel dolgozóknak, s ez ellen a szakszervezetek mindent be fognak vetni.
A Liga Szakszervezetek aggodalommal figyeli a munkáltatók utóbbi időben egyre agresszívabbá váló szakszervezet-ellenességét, amely a tárgyalópartneri viszony megszüntetésétől a rémhírek terjesztésén át a jogtalan elbocsátásokig terjed – derül ki a tömörülés közleményéből.