Vitajárvány a H1N1-vakcináról
Vasárnap este Szalka András infektológus szakmai kollégiumának nevében a TV2 hírműsorában azt mondta: testülete a terhesek és a kisgyerekek oltását a hazai vakcinával semmiképp nem ajánlja. Közölte azt is, hogy uniós tesztekre volna szükség a bizonytalanságok tisztázására. Az infektológus nyilatkozatára váratlan, de igaznak bizonyult válasszal reagált Székely Tamás egészségügyi miniszter, aki sajtótájékoztatón azt mondta, az orvos nem a szakmai kollégium álláspontját, hanem a magánvéleményét közölte. Ezt az MTI-nek megerősítette a testület titkára is.
A kormányzati tájékoztatón részt vevő országos tiszti főorvos, Falus Ferenc, valamint Bujdosó László, a Nemzeti Pandémiás Bizottság elnöke is határozottan állította: több szakember, köztükCzeizel Endre is a terhes nők oltása mellett foglalt állást. A terhes nőket ugyanis elsősorban a betegséggel járó magas láztól kell megóvni, márpedig az oltással ez a veszély minimálisra szorítható. Az előrejelzések szerint a lakosság harmada betegedhet meg az új influenzában, a terhes anyák veszélyeztetettsége még ennél is nagyobb. Az oltáspróbák során 150 oltás után egy esetben fordult elő láz, azaz ekkora a kockázata terhesek esetében a vakcinának.
A kormányzati reagálás után Szalka András infektológus a Népszabadságnak megerősítette: fenntartja korábbi álláspontját. Hozzátette: tisztában van a felelősségével, éppen ezért azt szeretné, hogy minél több ember hozzáférjen az oltáshoz. De nem mindegy, kit mivel oltanak. A hazai vakcina nagy valószínűséggel jó felnőttek és idősebb gyerekek számára, viszont szerinte aggodalomra ad okot, hogy a terhesek esetében a teljes vírust tartalmazó oltóanyagnak a legtöbb a mellékhatása, a háromévesnél fiatalabbakat pedig sohasem oltották be teljes vírust tartalmazó vakcinával, csak hasítottal.
Mindezt Bujdosó László, a pandémiás bizottság elnöke alapvető szakmai tévedésnek ítélte.
Székely Tamás egészségügyi miniszter arra a kérdésre, hogy mit gondol, miért nem sikerül a szakmát sem meggyőzni, azt válaszolta: az orvosi szakirodalomban van vita, de az európai egészségügyi hatóság kifejezetten ajánlja a második és harmadik trimesztben lévő terhes nők oltását. Miközben a magyar kormányzat kitart a terhesek oltása mellett, a lakosság egyre kevésbé bízik a hazai vakcinában. A TNS közvélemény-kutató cég friss felmérése szerint a magyaroknak mindössze harmada adatná be magának vagy a gyerekének a védőoltást.
Az MTI jelentése szerint Németországban is tartanak még az oltással kapcsolatos viták. A német egészségügyi minisztérium csütörtökön jelezte: a terhes nők számára a védőoltást egyelőre csak orvosi tanácsra, kis gyermekek számára pedig csökkentett dózisban ajánlja.
Közben nem tudományos, hanem politikai botrány tört ki Németországban az új típusú influenza elleni oltóanyag körül. Kiderült ugyanis, hogy a kormány minisztereit, a parlamenti képviselőket és a többi szövetségi hatóság alkalmazottait, továbbá a Bundeswehr katonáit más oltóanyaggal oltják be, mint a lakosságot. Az Egészségügyi Minisztérium a lakosság számára a Pandemrix nevű oltóanyagból rendelt 50 millió adagot, a belügyminisztérium viszont a Celvapan nevű szérumból rendelt 200 ezer dózist a szövetségi alkalmazottak számára.
Ez utóbbi nem tartalmazza ugyanis azt az adalékanyagot, amely szakértők szerint elsősorban felelős a kockázatos mellékhatásokért. A belügyminisztérium közleményben állította: nincs első és másodosztályú oltóanyag. A szakmai szervezetek ügyetlennek és kínosnak nevezték a kormányzati magyarázkodást. A bonni egyetem közegészségügyi és higiéniai intézetének igazgatója, Martin Exner professzor nyilatkozatában "viszszataszító jelzésről" beszélt, és rámutatott: épp a politikusoknak kellene példát mutatniuk abban a tekintetben, hogy saját magukat is azzal az oltóanyaggal oltatják be, amelyet a lakosságnak ajánlottak. Angela Merkel kancellár eszerint is járt el.
Mint washingtoni tudósítónk beszámolt róla, mintegy 25 százalékos késésben van Amerikában az új influenza elleni vakcina leszállítása - ezt a hatóságok a vírustenyésztés nehézségeivel indokolják. - A vakcinatermelés igen összetett kérdés, és kissé tovább tart, mint számítottunk rá - mondta Anne Schuchat, a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok egyik illetékes igazgatója. A hónap végére a tervezett 40 millió adag helyett csak 28 millió áll rendelkezésre. Sok helyütt hosszú sorok alakultak ki a rendelőkben. A H1N1 az ország 50 államából 41-ben terjedt el, és az elmúlt másfél hónapban a 18 éven aluliak közül mintegy félszázan haltak meg az új típusú influenzával öszszefüggésben, 70-80 százalékuk krónikus betegséggel küszködött.
Amerikában az a gyakorlat: két injekciót javasolnak a tízévesnél kisebb gyerekeknek, mindenki másnak egy is elég. A népesség 88 százalékának ajánlják a vakcinát, az amerikaiak fele pedig a magas kockázati csoportok valamelyikébe tartozik, így például kisgyerek, várandós nő vagy egészségügyi dolgozó. New York államban nagy vihart kavart, hogy utóbbiaknak kötelezővé teszik az oltást. A 49 évesnél nem idősebb egészségesek (és nem várandósok) választhatják az orrspray változatot is.