Botrány: más védőoltást kapnak a politikusok

Németországban a kormánytagokat és a parlamenti képviselőket olyan H1N1 elleni vakcinával oltják be, amelyből hiányzik a kockázatos mellékhatásokért felelős adalékanyag. Az átlagembernek nem ilyet rendelnek.

Óriási botrány tört ki hétfőre Németországban az új típusú influenza elleni oltóanyag körül. Kiderült ugyanis, hogy a kormány minisztereit, a parlamenti képviselőket és a többi szövetségi hatóság alkalmazottait, továbbá a Bundeswehr katonáit más oltóanyaggal oltják be az új típusú influenza ellen, mint a lakosságot.

Az egészségügyi minisztérium a lakosság számára a Pandemrix nevű oltóanyagból rendelt 50 millió adagot, a belügyminisztérium viszont a Celvapan nevű szérumból rendelt 200 ezer dózist a szövetségi alkalmazottak számára. Ez utóbbi nem tartalmazza azt az adalékanyagot, amely szakértők szerint elsősorban felelős a kockázatos mellékhatásokért.

A belügyminisztérium hétfői közleményében nem cáfolta azt az értesülést, amellyel kapcsolatban a sajtó "első-, illetve másodosztályú" oltóanyagról beszélt. A Deutschlandfunk rádióállomás ugyanakkor közölte: a heves felháborodás nyomán Angela Merkel kancellár úgy döntött: háziorvosával a lakosságnak szánt Pandemrix vakcinával oltatja be magát.

A belügyminisztérium szóvivője Wolfgang Schauble miniszter nevében visszautasította azt a vádat, hogy a kormányzat, illetve a szövetségi hatóságok képviselőit különleges bánásmódban részesítenék. "Nem létezik  első, illetve másodosztályú szérum" - hangoztatta a szóvivő, azt azonban elismerte, hogy a Baxter cég által gyártott Celvapanból valóban 200 ezer adagot rendeltek. Mindennek kapcsán azt állította, hogy a rendelés még néhány hónappal ezelőtt történt, amikor még nem volt ismert, hogy a mellékhatások tekintetében  a két szérum - azaz a Celvapan és a Pandemrix - között jelentős különbségek vannak. A Baxter céggel kötött szerződést pedig be kell tartani - hangoztatta a minisztériumi szóvivő.

Különböző orvosi szervezetek képviselői és egészségügyi szakértők ugyanakkor rendkívüli felháborodással reagáltak a sajátos megkülönböztetésre és a belügyminisztérium állásfoglalását nemcsak kínosnak és ügyetlennek, hanem egyszerűen hazugnak minősítették. A bonni egyetem közegészségügyi és higiéniai intézetének igazgatója, Martin Exner professzor nyilatkozatában "visszataszító jelzésről" beszélt, és rámutatott:  épp a politikusoknak kellene példát mutatniuk abban a tekintetben, hogy saját magukat is azzal az oltóanyaggal oltatják be, amelyet a lakosságnak ajánlottak.

Mindezzel párhuzamosan hétfőn megkezdődött a Pandemrix-oltóanyag kiszállítása a tartományok számára. A lakosság tömeges oltása az eredeti tervek szerint október 26-án kezdődik. A kételyek azonban egyre nőnek, miután kiderült: az Európai Bizottság által engedélyezett vakcina egy olyan, a szer hatását fokozni hivatott adalékanyagot tartalmaz, amely a szakértők szerint a mellékhatásokat elsősorban okozza. A hatóságok ezek után úgy döntöttek, hogy a terhes nőknek és a gyermekeknek egyelőre nem ajánlják az oltást.

Vakcina előállítása a thaiföldi Sillapakorn Egyetemen. Kivételezett megrendelők
A scientist works on developing the H1N1 (Influenza A) vaccine inside a Bio-safety Level 3 (BSL-3) lab at Sillapakorn University on the outskirts of Bangkok July 12, 2009. The vaccine is expected to be launched around October 2009 and the plant located at the university can produce more than 2 million doses per month. REUTERS/Chaiwat Subprasom (THAILAND SOCIETY HEALTH POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.