Alkotmányt sért a csendrendelet
A VI. kerület képviselő-testülete akkor járna el helyesen, ha a mérlegelés és az egyeztetés befejezéséig a rendelet hatályát legalább felfüggesztené - áll abban a szakvéleményben, amelyet Takács Albert tanszékvezető főiskolai tanár, korábbi ombudsman és rendészeti miniszter készített.
A terézvárosi csendrendelettel kapcsolatban Takács szerint "súlyos kifogások és aggályok merülnek fel". Alkotmánysértően határozza meg a lakó fogalmát, hiszen a lakás tulajdonosának családtagjait nem minősíti annak. Ennek azért van jelentősége, mert a júniusban elfogadott rendelet szerint a lakók kétharmadának beleegyezésén múlik, nyitva tarthat-e az üzlet, szórakozóhely hajnali egyig.
A szakvélemény szerint a rendelet ebből a szempontból nem egyértelmű, nem garantálja a lakók egységes védelmét, és akár diszkriminatív is lehet. Ráadásul nem szabályozza, hogyan és meddig kell a beleegyezést megszerezni, ami ütközik a jogbiztonság követelményével. A hozzájárulás miatt végső soron a lakók válnak engedélyező hatósággá, és amennyiben a többség kezdeményezi - még ha alaptalanul is -, a kerület köteles visszavonni a meghosszabbított nyitva tartásra kiadott engedélyt. Ez pedig Takács szerint ugyancsak alkotmánysértő.
A szakvélemény szerint nem lehet a csendrendelethez azt a szankciót fűzni, hogy a jegyző zárórakor akár karhatalom segítségével kiüríthesse, elsötétíthesse és kulcsra zárhassa az üzletet.
A VI. kerület mai rendkívüli testületi ülésen tárgyal a csendrendeletről. A nyár végén ugyanis az önkormányzat azt ígérte a vendéglátósoknak, hogy a rendeletet átmenetileg felfüggesztik, amíg azt az üzletek javaslatainak megfelelően nem módosítják. A moratóriumra Kékesi Tibor (MSZP) tesz javaslatot, de - mint azt párttársa, Hatvani Csaba alpolgármester korábban jelezte -, egyáltalán nem biztos, hogy a javaslat meg is kapja a többséget.