Pálfordulás: karhatalommal tartatta be csendrendeletét Terézváros

Kedd este nagyszabású rendőri razzia keretében szerzett érvényt Terézváros jegyzője a szeptembertől életbe lépett csendrendeletnek - az érintett üzletek jogi képviselője szerint jogellenesen.

Korábbi ígéretei és nyilatkozatai ellenére Terézváros önkormányzata mégis vaskézzel betartatta a júliusban elfogadott, hatalmas vihart kavaró csendrendeletet.

Elsötétültek a Liszt Ferenc téri vendéglők és szórakozóhelyek
Budapest, 2009. szeptember 2. Még világosban ülnek a vendégek. Elsötétültek a Liszt Ferenc téri vendéglők és szórakozóhelyek, miután 2009. szeptember 1-jén 22 órakor életbe lépett a terézvárosi "csendrendelet", igaz csak percekre, mert a vendéglátóipari egységek üzemeltetői öt perc elteltével újra felkapcsolták a fényeket és folytatódott a kiszolgálás. A kerületi vendéglátósokat tömörítő Broadway Egyesület által szervezett akcióval azt demonstrálták, hogy milyen élettelen és üres térré válna a Liszt Ferenc tér a rendelet hatására. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Kedd este tízkor a Nagymező utcában megjelent a kerület jegyzője, aljegyzője, több készenléti és helyi rendőr, és karhatalommal bezáratták az este tíz után nyitva tartó szórakozóhelyeket. Több olyat is, amely élve a rendeletben biztosított lehetőséggel, kérelmezte a hosszabb, hajnali egyig szóló nyitva tartást. A kerületi jegyző eljárása egyértelműen jogellenes - mondta lapunknak Róna András, a terézvárosi vendéglátósokat képviselő ügyvéd.

Több tucat szórakozó- és vendéglátóhely kérelmezte ugyanis a hosszabb nyitva tartást, amelyre akkor van lehetőség, ha az üzlet ellen az elmúlt egy évben nem folyt hatósági eljárás. Ezen üzletek listája megtalálható az önkormányzat honlapján is, a nagyjából 90 nevet tartalmazó lajstromban olyan vendéglátóhelyek is találhatók, amelyek nem is adtak be kérelmet, mások kétszer szerepelnek rajta.

Róna András szerint a bezáratással végződő razzia több százmilliós bevételkiesést okozhat a VI. kerületben, és emiatt tönkremehetnek a jórészt bankkölcsönből megnyitott vendéglátóhelyek, összesen mintegy hétezer munkahely kerülhet így veszélybe.

Hatvani Csaba (MSZP) alpolgármester a keddi razziával kapcsolatban lapunknak azt mondta: az azt vezető jegyzőnek kötelessége és felelőssége, hogy betartassa az önkormányzati rendeleteket. Állítása szerint egyetlen vendéglátó egységet sem zárattak be idő előtt, csupán nyilatkoztatták őket arról, hogy van-e engedélyük nyitva tartani. A hajnali egy utáni ellenőrzés szempontjából pedig mindegy, hogy az adott hely kérvényezte-e a meghosszabbított nyitva tartást, mert az amúgy is csak hajnali egy óráig szólna, utána peduig mindenképpen lakatot tetetnének az üzletre.

Azzal kapcsolatban, hogy a kerület korábban a csendrendelet hatályba lépését elhalasztják, és addig moratóriumot vezetnek be, azt mondta: az önkormányzat jogászainak álláspontja szerint az időközben már hatálya lépett rendelettel kapcsolatban már nincs jogi lehetőség moratóriumot elrendelni. Az alpolgármester szerint a szeptember 10-i képviselőtestületi ülésen minden bizonnyal tárgyalni fogják az erről szóló javaslatot, de az már korántsem biztos, hogy a többség azt jóvá is hagyja.

Kedden az önkormányzat munkatársai a jegyző vezetésével azon vendéglátóhelyeken tartottak ellenőrzést tartottak, amelyekkel kapcsolatban korábban folyamatos panaszok érkeztek. 12 üzletet (vendéglátó-és kereskedelmi helyet) ellenőriztek, ebből hat betartotta a rendelet előírását, ugyancsak hat helyen vettek fel jegyzőkönyvet. Ennek során a jegyző tájékoztatta a jelenlévő üzletvezetőket vagy alkalmazottakat a rendelet szabályairól, valamint arról, hogy eltérő nyitvatartási engedély hiányában - az engedély megszerzéséig - 22 és reggel 6 óra között zárva kell tartani.

A tájékoztatást a jelenlévők tudomásul vették, és a jegyzőkönyvben aláírásukkal nyilatkoztak, hogy a rendelet szabályait önként betartják, ezért üzlet bezáratására nem kerül sor - tájékoztatta lapunkat a VI. kerület sajtóirodája. Hozzátették: a rendőrség munkatársai nem karhatalmi erőkkel, csupán jelenlétükkel biztosították az eljáró hatóság munkáját, intézkedésükre nem volt szükség.

A Kékesi Tibor (MSZP) által jegyzett csendrendeletet júniusban fogadta el szinte egyhangúlag, egyetlen ellenszavazattal a VI. kerületi képviselőtestület. A szabály értelmében a kerületi üzletek - a szállodákat és a benzinkutakat kivéve - este tíz és reggel hat között nem tarthatnak nyitva. Ha lakóházban működnek, és beszerzik a lakók kétharmadának a hozzájárulását, akkor hajnali egyig is üzemelhetnek.

A rendelet ellen tiltakozott a főváros (arra hivatkozva, hogy az ellehetetleníti a VI. kerületi pesti Broadway-t), egy helyi szervezet az Alkotmánybíróságon támadta meg a regulát, és aggályosnak tartották a szabályozást a kereskedelmi kamarák is.

A tiltakozások nyomán az önkormányzat meghátrált, és július végén azt a kompromisszumot kötötte a vendéglátósokkal, hogy változtatási javaslataikat beépíti a rendeletbe, és azt legkésőbb októberben módosítja, addig pedig a rendelet végrehajtását felfüggeszti.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.