Bauer Tamás: A Nap-kelte csak ízelítő

A múlt pénteken a Magyar Televízió azonnali hatállyal felmondta a Nap TV-vel kötött, 2010 végéig érvényes szerződést. A televízió vezetése takarékossági megfontolásokra hivatkozott, amelyek jegyében megszüntetik a külső gyártású műsorokat. Ez aligha valós indok: minthogy a televízió a Nap-keltéért nem fizet, csak a hirdetési bevételeket engedi át.

A szerződés megszüntetése, a belső gyártású műsor elkészítése nyilvánvalóan költségekkel jár, a Nap-kelte-szerződés idő előtti megszüntetése nem megtakarítást eredményez, hanem jelentős többletköltséget, ideértve a szerződés felbontása miatti kártérítést is. Hogy ezt nagyobb hirdetési bevétel ellensúlyozná ilyen válságos időkben, az kevéssé valószínű. Akkor vajon miért szánta rá magát erre a Magyar Televízió jelenlegi vezetése?

A Nap-kelte egyidős a rendszerváltással. Amikor megszületett, az addig megszokott korlátoktól mentes interjúkkal, stúdióvitákkal a frissen átélt politikai szabadságot jelenítette meg a számunkra. Ez a tulajdonsága meg is maradt. A magyar média civilizált országokban elképzelhetetlen pártosodása mellett, rendszerváltás ide, demokrácia oda, a Nap-kelte interjúi továbbra is fontos részei a szabad nyilvánosságnak. Adásait persze lehet bírálni (magam három alkalommal is kritizáltam egy-egy adást a sajtóban, utoljára néhány nappal ezelőtt az ÉS-ben), de ez a Nap-kelte jelentőségén nem változtat.

Ám akik civilizált országokban ismeretlen módon saját pártsajtót teremtenek maguknak, és messziről elkerülik az olyan interjúhelyzetet, melyben nem alákérdezés, hanem valódi faggatás folyik, sosem szerették a Nap-keltét. A Fidesz politikusai jó ideje bojkottálják is, a párt álláspontját csak Fidesz-közeli pártonkívüliek képviselték olykor-olykor a műsorban.

A Nap-kelte ennek ellenére magasan vezette a reggeli műsorok nézettségi rangsorát. Az utolsó adásnap délutánján a Klubrádió betelefonálós műsorában egy hallgató jobboldalisággal vádolta meg a jelenlegi műsorvezetőket, feltehetően azért, mert a szabad médiában elvárható keménységgel faggatták a szocialista politikusokat. Alighanem így faggatták volna a fideszeseket is, ha nem bojkottálják a műsort. A baloldali politikusoknak viszont módot adott a Nap-kelte, hogy válaszoljanak is, és képviseljék a maguk álláspontját. Alighanem ebben akarják őket a választások közeledtével meggátolni.

Hogy ki áll a televízió vezetésének döntése mögött, gyorsan megtudhattuk. Míg a kuratórium MSZP által delegált elnöke tiltakozott a jogsértő szerződés bontás ellen, a jobboldal által delegált alelnök megvédte azt. A Nap-kelte helyébe lépett új műsorban az interjúk többsége jobboldali politikusokkal és közszereplőkkel, a kormánnyal szembenálló szakszervezeti vezetővel készült, a kormánytisztviselővel készült interjú pedig végig csak arról szólt, hogy mit vett el a kormány. Míg a Nap-kelte politológusvitáin rendre egy jobboldali és egy kormányközelinek tekintett szakértő vett részt, ezúttal hárman voltak: két jobboldali és egy, baloldalinak tekintett, ám valójában inkább tárgyilagosan érvelő politikai elemző.

Pár nappal korábban az ORTT beszámolójának parlamenti vitáján a Fidesz szónoka olyasfajta „kiegyensúlyozottságot" kért számon a médián, amikor a szereplések aránya a parlamenti arányokat tükrözi, ha már nem „a közvélemény-kutatások szerinti támogatottságot". Íme, az új reggeli műsorban már megvalósulnak a Fidesz instrukciói. Nem csoda, hiszen a műsort az szerkeszti, aki a Fidesz-kormány idején irányította a hírműsorokat.

A Nap-kelte felszámolása - a vidéki színházakkal történtek után - újabb ízelítő abból, amire az élet minden területén számíthatunk, ha a Fidesz megszerzi a kormányhatalmat.

A hétvégén választások voltak Németországban. Részleges kormányváltás történik, és a médiában azt mérlegelik: mi változik majd ettől az országban. Sokféle változást latolgatnak, de hibbantnak tartanák Németországban azt, aki feltételezné, hogy megváltozik valami a közszolgálati televízióban. Korábbi kormányváltások idején sem változott. Nálunk még nem is került sor kormányváltásra, csak sokan készülnek rá, és máris ehhez idomul a közszolgálati televízió politikai műsora. A Fidesz ugyanis nem csak kormányozni akarja Magyarországot. El is akarja foglalni, mindenestül. Ebből kaptunk most újabb ízelítőt.

A szerző közgazdász

Itt a vég?
Nap TV, Gyárfás Tamás, Reviczky Zsolt felvétele, 2009-09-26,
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.