Románia: nagyobb a baj, mint gondolták

Megállapodott vasárnap este Bukarest a Nemzetközi Valutaalappal (IMF): június elsejétől 25 százalékkal csökkentik az állami alkalmazottak bérét és 15 százalékkal a nyugdíjakat, a munkanélküli segélyeket és a szociális juttatásokat. A munkavállalók szerint a szakképzetlen munkás és az egyetemi tanársegéd ezután ugyanannyit kap.

Traian Basescu bejelentette, hogy az intézkedések révén elkerülhetővé vált az áfa 19-ről 25 százalékra és az egységes adókulcs 16-ról 20 százalékra történő emelése, azzal ugyanis a vállalkozókra végzetes csapást mértek volna. A román államfő hangsúlyozta: az intézkedéseket a kormány javasolta, nem az IMF erőszakolta ki. Basescu elmondta, hogy az ország 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben a fogyasztás finanszírozására olyan nagyságrendű hiteleket vett fel, amelyek törlesztésére és kamataira az idén Romániának több mint 10 milliárd eurót kell fordítania. Ebből csupán a kamatok 1,8 milliárd eurót tesznek ki. Leszögezte: ha nem csökkentik a közkiadásokat, Bukarest újabb, ezúttal 30 milliárd eurós hitel felvételére kényszerülne, ami Románia jövőjének elzálogosítását jelentené.

Emil Boc kormányfő vasárnap este a bajok fő okaként a 2007-2008-as időszakban eszközölt bér- és nyugdíjemeléseket jelölte meg, amelyek jóval meghaladták a költségvetés lehetőségeit. Ezek hatását sokszorozta aztán a nemzetközi pénzügyi válság és a jelenlegi görögországi krízis. Basescu bevallotta: nehéz volt a bérek, nyugdíjak és szociális ellátmányok csökkentése mellett dönteni. Hangsúlyozta, hogy a juttatásokat a nagy- és a kisösszegű bérek és nyugdíjak esetében egyforma mértékben csökkentik, a minimálbért beleértve. Sebastian Vladescu pénzügyminiszter szerint a megszorító intézkedéseket erre az évre hozták, s az év végéig összefüggő bér- és nyugdíjrendezést hajtanak végre. A költséglefaragások eredményeként Bukarest azt reméli, hogy az IMF júniusban átutalja a folyamatban lévő 20 milliárd eurós készenléti hitelszerződés ötödik, 850 millió eurós részletét.

A keserű pirula lenyelésének megkönnyítésére az IMF belement abba, hogy az idei állami költségvetési hiányt 5,9-ről 6,8 százalékra növeljék. Félő azonban, hogy ez az engedmény nem lesz képes megnyugtatni a felháborodott munkavállalók, nyugdíjasok és szociális ellátottak tömegeit. A szakszervezetek vezetői vasárnap háromórás megbeszélést folytattak Basescuval, végleges álláspontjuk kialakítását keddre ígérték. A munkavállalók azt követelik, hogy a juttatások csökkentése helyett, a kormány szorítsa vissza a feketegazdaságot, adózza meg a nagy vagyonokat, és vegye fel végre a harcot a kiterjedt korrupcióval és az általánosodni látszó adócsalással.

A munkavállalók szervezeteinek jelentős része is tarthatatlannak minősítette az intézkedéseket. Úgy vélik, ezek hatására a szakképzetlen munkásnak és az egyetemi tanársegédnek például ugyanannyi lesz majd a havi bére.  Az Adevarul bukaresti napilap hétfői számában szóvá tette, hogy a bércsökkentést csak az állami intézmények, az oktatásban és az egészségügyben dolgozók kárára képzelték el, a nagy állami vállalatok és gazdasági intézmények dolgozóinak bére azonban változatlan marad, amit az újság igazságtalanságnak ítélt. Csak két kategóriával tesznek kivételt, a fogyatékosokkal és gyermekekkel.

Romániába az első évnegyedben alig érkezett külföldi tőke, a beruházások 35 százalékkal estek vissza, a banki hitelezés még mindig nem indult be, a magánszemélyek hiteltartozása folyamatosan növekszik, a lej árfolyama pedig elszabadult. A vállalkozók attól tartanak, hogy a kormány a mostani intézkedések dacára később a vállalatokat is megsarcolja.

Elnökválasztási plakát 2009 novemberéből. A kispénzűeket féltik a megszorításoktól
People walk past an electoral poster of Romania's incumbent President Traian Basescu in Bucharest November 18, 2009. Romania will hold its presidential elections on November 22, 2009. This week's presidential election is expected to lead to a government that could axe up to 150,000 state jobs next year, but few believe the sector can quickly solve a raft of problems that have plagued it since before the fall of communism. To match feature ROMANIA-ELECTION/PUBLICSECTOR. REUTERS/Bogdan Cristel (ROMANIA ELECTIONS POLITICS SOCIETY BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.