Félni és félni hagyni
Vesztettek már, ők is tudják. Ezért a fejetlenség, a kapkodás. A pökhendiség álarca mögül kikandikáló rettenet, az erő látszatát sugárzó félelem.
Kiült a félelem az arcukra, s egyre többen olvasnak ezekből a jelekből.
Félni, és félni hagyni – ez az ideológiájuk, s az elvetett mag mostanra termőre fordult.
Az elvtársak félnek.
Ezért égetnek fel mindent maguk mögött, ezért ártanak - ahol, és amennyit csak lehet. A visszavonuló német seregek sem csupán stratégiai okokból robbantották a Dunába a hidakat. Szimbólum volt ebben, nem is kevés.
Emlékműveket állítanak maguknak: az átrajzolt térképek, a megváltoztatott utcanevek, az átírt történelem – a rettegés megannyi mementója.
Tudják, hogy veszítettek, és tudják azt is, hogy a vég nem lesz szép. Hogy a sajátjaik fognak majd rájuk rontani, önmagukból valók lesznek, akik széttépik a gyengét.
Te is fiam, Brutus.
Elsőként a Vezért: már csak arra várnak, hogy még jobban meggyengüljön. Az állatoknál is így megy ez: ha már nem a falkavezér a legsikeresebb vadász, funkciója megszűnik. Rendesebb falkákban hagyják „tiszteletbeli elnökként” csendben vegetálni, harciasabb hordák széttépik a már semmire sem jó vezetőt.
Hírlik, a nagytőke már az új győzők irodáiban tárgyal, a tőkések már az ő spájzaikban vannak. A tőkének ugyanis nincs világnézete, politikai prioritása. Aminek mégis van, az nem igazi tőke, csak annak látszik.
Érzik, hogy veszítettek, tudják, hogy menniük kell. Néhányan még hisznek a csodafegyverben, választási törvényt toldoznak, foldoznak. Hátha segít rajtuk.
De már nem segít rajtuk semmi. Kiderült, hogy nem tudnak mit kezdeni az országgal, nincsenek válaszaik a kérdésekre, fel sem fogják, hogy ez már a huszonegyedik század.
Addig még megszereznek maguknak mindent, amit tudnak. Nehéz lesz tőlük visszavenni, az ellopott javakat, az elhazudott hitet.
Nagyon mélyről kell majd visszakapaszkodnunk.
Magyarország, szeretlek.