Pillantás a valódi offshore lovagok zsebébe
Ez abban a jelentésben szerepel, amelyet a neves tanácsadó cég, a McKinsey volt főközgazdásza, James Henry állított össze a vasárnapi brit lap, az Observer számára. Ez a 21 ezer milliárd dollárnyira becsült offshore vagyontömeg az Egyesült Államok és Japán összeadott éves GDP-jének felel meg.
A McKinsey volt vezető szakértőjének felmérése szerint a 139 felzárkózó országból az 1970-es évek óta kimenekített vagyon értéke meghaladja ennek az országcsoportnak a teljes devizaadósságát. Henry szerint ennek a 139 országnak az elitje 2010-ig 7,3-9,3 ezer milliárd dollárnyi vagyont hordott össze az adóparadicsomokban. Egyedül Oroszországból – a külföldön elrejtett vagyonok potenciális befektetési megtérüléseit is figyelembe véve – az 1990-es évek eleje óta több mint 800 milliárd dollárnak megfelelő tőkét vittek ki.
Henry számításai szerint a külföldre menekített vagyon fele, mintegy tízezer milliárd dollár mindössze 92 ezer ember birtokában van. Az Observer kommentárja szerint mindez arra vall, hogy a vagyoneloszlási egyenlőtlenségek mérésére alkalmazott hagyományos módszerek „radikális mértékben alábecsülik”, hogy mekkora a gazdagok és a szegények között tátongó vagyoni szakadék.
A McKinsey volt vezető szakértőjének jelentése szerint a vagyonukat az adózás elől külföldre menekítő szupergazdagokat magas fizetésű profi kijárók „falkája" segíti a magánbanki, jogi, könyvszakértői és befektetési ágazatokban, kihasználva „az egyre inkább határok nélküli" világgazdasági környezetet. „Az adóparadicsomokba mentett vagyon a világgazdaság fekete lyuka” – írja Henry a jelentésben.
A jelentés egy adóparadicsomok ellen kampányoló szervezet, a Tax Justice Network megbízásából készült.
Amióta 2008-ban kitört a világgazdasági válság, a G20 országai többször is ígéretet tettek az adóparadicsomok felszámolására, hiszen az a homály, amelybe a nemzetközi pénzvilág egy része banktitokra hivatkozva burkolózik, csak gerjesztette az instabilitást. Az ilyesfajta titkok teszik lehetővé a Tax Justice Network szerint, hogy a szupergazdagok gyakorlatilag kényük-kedvük szerint játsszák ki egymás ellen két ország jogrendjét.