Zsarolási botrányba bukhat bele a kanadai miniszterelnök
Zsarolás, vesztegetés, fenyegetés – Kanadában az ellenzék Stephen Harper fejét követeli azután, hogy a kormányfőt a saját pártja egyik szenátora, Mike Duffy azzal vádolja, illegális eszközöktől sem riadt vissza azért, hogy elsimítson egy, a párt körül hónapok óta gyűrűző költségtérítési botrányt.
Ennek a botránynak a középpontjában az a Duffy áll, akiről tavaly decemberben derült ki, hogy kilencvenezer dollárnyi állami költségtérítést vett igénybe egy választókörzetében, a Prince Edward-szigeten fekvő villa bérletéért úgy, hogy közben Ottawában lakott. Bár Kanadában többnyire nem szúr szemet, ha a szövetségi törvényhozásba megválasztott politikusok hasonló támogatást kérnek, erre az ügyre rászállt a sajtó, és hónapokon át újra és újra címlapszereplőt csinált a szenátorból. Duffy sokáig ragaszkodott a maga igazához, azt állítva, politikusi hitelét veszítené el, ha olyan pénzt fizetne vissza a költségvetésbe, amellyel valójában nem is tartozik.
Ez a huzavona egészen addig tartott, amíg a miniszterelnöki hivatal meg nem unta a konzervatívok számára meglehetős népszerűségvesztéssel járó botrányt, és Nigel Wright kabinetfőnök személyében közbe nem lépett. Wright kilencvenezer dollárt adott át Duffynak, amelyet – állítja a szenátor – nyílt szóbeli fenyegetés kísért, vagyis hogy vége a szenátusi karrierjének, ha nem enged az ügyben. Mivel nem saját zsebből kellett fizetnie, a szenátor végül meghajolt a felsőbb akarat előtt, és visszatért a nagy konzervatív karámba. Amiért később mégis kitálalt, az az volt, hogy úgy tűnik, a konzervatív pártvezetés meg akar szabadulni tőle: Duffy „problematikus kiadások” miatt fennakadt egy belső vizsgálaton, amely után száműzték az országos választmányból. Ezután állt a nyilvánosság elé a történetével.
Az ügybe egyelőre az a Wright bukott bele, aki még májusban elismerte, hogy Duffy kapott tőle egy borítékot, és le is mondott a kabinetfőnöki tisztségéről, de az ő távozása a szenátornak nem elég. Duffy egy keddi szenátusi meghallgatáson már arról beszélt, hogy az egész ügy – ahogy fogalmazott, „gyalázatos politikai bűvészmutatvány” – mögött valójában Harper áll, aki „megvesztegetett, megzsarolt és megfélemlített” egy hivatalban lévő szenátort. A miniszterelnökre ezek miatt a vádak miatt kellemetlen percek vártak szerdán a képviselőházban: az ellenzéki padsorokban most sokan feszegetik, hogy Harpernek távoznia kell, ha tudott Wright húzásáról.
A miniszterelnök a vádakból mindössze annyit ismer el, hogy szólt Duffy-nak, fizesse vissza a költségvetésbe az ominózus kilencvenezer dollárt, de azt tagadja, hogy a kabinetfőnökének ő utasította volna közbelépésre. Ezt a képviselőházi szociáldemokrata ellenzék, az Új Demokrata Párt (NDP) nemigen hiszi el, főleg annak fényében nem, hogy a CTV televízió kiderítette, a miniszterelnöki hivatal 13 munkatársa egyértelműen tisztában volt azzal, hogy Wright elmegy Duffy-hoz a kilencvenezer dollárral. Ahogy Thomas Mulcair NPD-elnök mondta, Harper közvetlenül érintett a botrányban, kizárt, hogy Wright a szerinte „hatalomőrült” miniszterelnök tudta nélkül cselekedett volna. Hasonlóan nyilatkozott Justin Trudeau liberális pártelnök is, azt állítva, Harper hónapok óta következetesen hárítja a felelősséget az ügyben.
A botrány egyébként Harper megbuktatásán túl is kapóra jön az NPD-nek. A szociáldemokratáknak jelenleg egyetlen politikusuk sem ül a szenátusban, és az egyik kiemelt céljuk éppenséggel a felsőház eltörlése.