Zoknibábokkal az al-Kaida ellen
Nem is kerülnek sokba: 2,7 millió dollárt (körülbelül 540 millió forintot) költött az amerikai védelmi minisztérium arra a szoftverre, amely megteremti őket. Ők ugyanis cyberkatonák lesznek és az internetes hadszíntéren veszik fel a harcot a szélsőségesekkel.
A közösségi oldalakon és blogokon létrehozott ál-felhasználók feladata az lesz, hogy befolyásolják az internetes beszélgetéseket, és Amerika-barát propagandát terjesszenek - írja a brit Guardian. Az ilyen hamis felhasználókat az internetes szakzsargon egyszerűen zoknibábnak nevezi.
A kaliforniai Ntrepid cégtől vásárolt programnak az a feladata, hogy segítse az ezzel megbízott amerikai katonákat abban, hogy fejenként egyszerre tíz online identitást kezeljenek. A szoftvernek kell gondoskodnia arról, hogy a karaktereknek hihető háttere és története legyen, és hogy minden megszólalásuk mögé hamis IP-címet tegyen, azaz ne legyen azonosítható, hogy az amerikai hadsereg egy floridai központjában írják a megszólalásokat. Legalább ötven kezelőnek kell tudnia egyszerre, egy helyen dolgoznia (tehát ötszáz identitást kezelnie) anélkül, hogy helyzetük és kilétük visszakövethető legyen - szólt a tenderkiírás.
A program abban is segít, hogy a kitalált személy kezelője ne bukjon le csak azért, mert nem tudja, állítólagos lakhelyén például esik-e az eső: a program az időjárás és a helyi idő mellett az adott ország legfrissebb híreit is megjeleníti majd - idéz egy katonai dokumentumot a The Washington Times.
A Pentagonban hangsúlyozzák: amerikai állampolgárok ellen nem használnak zoknibábot, az ugyanis illegális. Amerikai tulajdonú közösségi portálokon, így a Facebookon és a Twitteren sem jelennek majd meg - ígérik. (A Facebook szabályzata nem is engedi, hogy valaki álnéven vegye igénybe a szolgáltatást, az ilyen felhasználókat, ha tudomásukra jut, törlik.)
A bábsereg a Guardian szerint egy szélesebb, 200 millió dolláros költségvetésű program része. Az Operation Earnest Voice (OEV), azaz Komoly Hang Hadművelet célja, hogy „kommunikáljuk legfontosabb üzeneteinket és visszaverjük az ellenséges propagandát" - hangzott el egy washingtoni, a cyberhadviselésről rendezett konferencián. Az OEV tavaly még David Petraeus tábornok irányítása alatt állt, aki úgy nyilatkozott, hogy a program célja, hogy „hallani lehessen a hiteles hangokat is a térségben."
Újmédia-szakértők szerint azonban épp a hitelességét veszítheti el ezzel a hadsereg. Az amerikai újságíró Jeff Jarvis szerint például a „zoknibábozás szisztematikussá tétele" egyértelműen az Egyesült Államok hitelének csökkentéséhez fog vezetni.