Zimbabwe nem engedi Jimmy Cartert és Kofi Annant az országba
A Nobel-békedíjas Carter és Annan szombaton, Johannesburgban tartott sajtóértekezletükön mély sajnálatuknak adtak hangot tervük meghiúsulása miatt. Eredetileg hármasban, azaz Nelson Mandela volt dél-afrikai elnök neje, Graca Machel társaságában akartak szombaton két napra Zimbabwéba utazni, de annak ellenére sem kaptak vízumot, hogy a Robert Mugabe zimbabwei elnök és ellenzéke között közvetítő Thabo Mbeki korábbi, illetve Kgalema Motlanthe jelenlegi dél-afrikai elnök is közbenjárt érdekükben.
Ez volt az első alkalom, hogy a 2002-es Nobel-békedíj kitüntetettje, Jimmy Carter nem kapott beutazási engedélyt egy országba, ahol jószolgálati küldetést szeretett volna teljesíteni. A vízum megtagadását hivatalosan semmivel sem indokolták.
Carter, Annan és Machel ahhoz az úgynevezett Idősek Tanácsához tartoznak, amelyet jeles személyiségek és volt államférfiak részvételével Nelson Mandela hozott létre 2007 júliusában, 89. születésnapja alkalmából. A tanács, amelynek tagjai között további Nobel-díjasok is vannak, mint például Desmond Tutu dél-afrikai püspök, tanácsadással szeretne közreműködni a Zimbabwéban kialakult súlyos helyzet megoldásában.
Carter nyomatékosan hangsúlyozta: semmi szín alatt nem akartak zimbabwei belpolitikai ügyekbe avatkozni, csupán a humanitárius helyzeten akartak segíteni, és ezt a tevékenységüket folytatni fogják. Az Idősek Tanácsának közleménye szerint Carter és segítőtársai Dél-Afrikában maradnak, hogy több információt gyűjtsenek Zimbabwe és a szomszédos országok helyzetéről. Beszélni akarnak emberbaráti és civil szervezetek képviselőivel, zimbabwei üzletemberekkel és tisztségviselőkkel is.
Szeptember 15-én Thabo Mbeki közvetítésével a zimbabwei vezetés és ellenzéke előzetesen megállapodott a hatalommegosztásról, de a kulcstárcák elosztása miatt kialakult vita akadályozza a végső megállapodás kidolgozását.
Bírálói azzal vádolják a 84 éves Mugabét, aki Zimbabwe függetlenségének 1980-as elnyerése óta az afrikai ország élén áll, hogy romba döntötte Zimbabwe gazdaságát. Ő azonban azt állítja, hogy a súlyos helyzetért az általa képviselt nemzeti irányvonalat szabotáló erők a felelősek.