Zelaya sakkot adott a hondurasi vezetésnek

Manuel Zelaya, Honduras június 28-án puccsal megdöntött és száműzetésbe kényszerített elnöke hétfőn, titokban hazatért. A brazil követség előtt - ahol Zelaya tartózkodik - tüntetőket kedden feloszlatta a rendőrség, majd körbevette az épületet.

Manuel Zelaya - aki a feltételezések szerint az elmúlt hetekben Nicaraguában tartózkodott - helyi idő szerint hétfőn délben meglepetésszerűen a hondurasi fővárosban, Tegucigalpában a brazil követség épületéből adott életjelt magáról, s felhívására több ezer híve vette körül a követséget, ünnepelve, zászlókat lobogtatva.

A hondurasi törvényhozás által - Zelaya eltávolítását követően - még június végén megválasztott, ám a külvilág által el nem ismert elnöke, Roberto Micheletti a hírre azonnal kijárási tilalmat rendelt el hétfő estétől kedd estig, s rohamcsapatokat vezényelt Tegucigalpa főbb pontjaihoz. A fővárosba bevezető utaknál blokádokat alakítottak ki, megakadályozandó, hogy további tüntetők érkezhessenek vidékről.

Micheletti egyben felszólította Brazíliát a követségen tartózkodó Zelaya kiadására, akit a hondurasi legfelső bíróság távollétében hazaárulással és korrupcióval vádolt meg. Szerinte Brazíliának kell vállalnia a felelősséget, ha mostantól erőszakos cselekmények robbannak ki Hondurasban. A de facto elnök azt is jelezte, hogy nem tartja tovább érvényben lévőnek az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) felkérésére kezdett békéltető egyeztetéseket, amelyeken a Costa Rica-i Oscar Arias államfő próbált kompromisszumot ajánlani. A San Jose-i javaslatcsomag szerint Zelaya elnökként, de korlátozott jogokkal térhetett volna haza Hondurasba, ugyanakkor le kellett volna mondania újrajelöltetéséről a novemberre kitűzött elnökválasztásokon. (A puccsisták azzal indokolták Zelaya eltávolítását, hogy az elnök népszavazáson szerette volna az alkotmányt módosítani újraválasztásához.)

Híveihez a brazil követség teraszáról intézett beszédében Zelaya hangsúlyozta, azért tért vissza, hogy "visszahelyezzék jogaiba", s immár nem kényszeríthetik az ország újbóli elhagyására. Közölte azt is, hogy kész tárgyalni a jelenlegi hondurasi hatalommal, a párbeszéd révén kívánja a megbékélést és az alkotmányos helyzet helyreállítását.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter - miután hétfőn az ENSZ-közgyűlés keretében találkozott Oscar Arias elnökkel - nyugalomra intette a szemben álló hondurasi feleket, és arra szólította fel Zelayát és Michelettit, hogy találják meg a párbeszédhez vezető utat. Sem az ENSZ közgyűlése, sem az AÁSZ, sem az Európai Unió nem ismerte el a de facto hondurasi vezetést, amely Latin-Amerika történelmében 19 éve először került puccsal hatalomra. Micheletti kormánya láthatóan arra törekedett, hogy kihúzza a novemberi választásokig, amely aztán legalizálhatta volna az új vezetést. Manuel Zelaya mostani hazatérésével - amelyet egyébként korábban már két sikertelen kísérlete megelőzött - nyilvánvalóan ezt a forgatókönyvet akarta keresztülhúzni.

Zelaya megérkezését Tegucigalpába elsőként Hugo Chávez venezuelai elnök üdvözölte, aki az elmúlt 86 napban a hatalomból eltávolított hondurasi elnök fő támogatója volt. Zelaya első nyilatkozatában azt mondta, hogy négy embere kíséretével érkezett meg 15 órás kalandos úton a hondurasi fővárosba, a brazil követségre, ahol egyébként a hétfői televíziós felvételek szerint - felesége,anyja és leánya is menedéket keresett. A spanyol El Pais értesülése szerint egy a Zelayát szállító venezuelai repülőgép Nicaraguából érkezve San Salvador repülőterén előzetes engedély nélkül landolt, s ezért 30 ezer dollárra büntették, noha a salvadori vezetők gépkocsikonvoja is kiérkezett fogadására. A repülőgép aztán ismeretlen céllal indult tovább...

Rendőri oszlatás a követség előtt

A hondurasi rendőrség ma (kedden) reggel könnygáz bevetésével feloszlatta a brazil követség épületénél az éjszakát eltöltő Zelaya párti tüntetők csoportját. A Reuters helyszínen tartózkodó tudósítója szerint legalább két könnygáz bomba a követség területén landolt. Az épületben tartózkodó Manuel Zelaya a venezuelai Telesur televíziónak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy a rendőrségi akció a követség ostromának előkészülete lehetett. Az épületet azóta a rohamrendőrség egységei veszik körbe, s változatlanul kijárási tilalom van érvényben Tegucigalpában.

Manuel Zelaya támogatói üdvözlik a hazatért elnököt a tegucigalpai brazil nagykövetség előtt 2009. szeptember 21-én
Supporters of ousted President Manuel Zelaya welcome him outside the embassy of Brazil in Tegucigalpa September 21, 2009. Zelaya sneaked back into Honduras on Monday almost three months after he was toppled in a coup, and took refuge in the Brazilian embassy to avoid arrest by the de facto government. REUTERS/Edgard Garrido (HONDURAS POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.