Zavargások voltak Jeruzsálemben, bevitték a főmuftit is
Miki Rózenfeld rendőrségi szóvivő szerint kedden mintegy tizenöt muzulmán hívő kövekkel és székekkel dobálta a Mecsetek teréről – a Templomhegyről – a Siratófalnál található turistákat és két rendőrt megsebesített, de azt nem részletezte, hogy mi volt a muzulmán vallási vezető szerepe az eseményekben. Adnan Huszeini, a Palesztin Hatóság által kinevezett jeruzsálemi kormányzó bírálta a mufti őrizetbe vételét, és kijelentette, hogy a palesztin vezetés elítéli a „törvénytelen letartóztatást". Egyben felszólított azonnali szabadon bocsátására. Az incidens kedden azért robbant ki, mert az izraeli rendőrség őrizetbe vett egy palesztin fiatalt, aki állítólag megzavarta a közrendet és a zsidó látogatókra kiáltott. Szerdán öt zsidó férfit is letartóztattak ugyanott, a Mecsetek terén, mert a tiltások ellenére imádkozni próbáltak - közölte a Jerusalem Post című angol nyelvű honlapja.
Az izraeli parlament, a kneszet belügyi bizottságának rendkívüli ülésén Elhánán Galat, a vallásügyi minisztérium igazgatója bejelentette, hogy újragondolják a zsidók imádkozásra vonatkozó jogait a Mecsetek terén, ugyanis enyhíteni kívánják a rájuk vonatkozó tilalmat. Az érvényben lévő jogszabályok ugyan elvileg megengedik, hogy a zsidók belépjenek a Mecsetek terére és ott imádkozzanak is, de a rendőröknek joguk van ezt a gyakorlatban megakadályozni. A tilalom oka a közrend védelme: a Mecsetek terén már többször zavargásokhoz vezetett zsidók megjelenése. Ariel Saron akkori miniszterelnök-jelölt látogatása volt a második intifáda kirobbanásához vezető utolsó szikra.
Az arabok által Haram as-Sarífnak hívott Mecsetek tere az iszlám harmadik legszentebb helye, és az al-Aksza mecsetnek, valamint a Sziklatemplomnak is otthont ad. A Templom-hegy a zsidók számára is különleges szakrális jelentőséggel bír a néhány száz négyzetméteres terület, hiszen ezen a helyen állt az első és a rómaiak által 70-ben lerombolt második jeruzsálemi szentély.