Diplomáciai háborúba torkollott a székelyzászló-botrány

A román külügyminiszter kilátásba helyezte a bukaresti magyar nagykövet kiutasítását, „ha nem tér vissza a mandátuma keretei közé”. Románia budapesti nagykövete ma várhatóan hivatalosan is tiltakozik a magyar Külügyminisztériumban Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár keddi kijelentései ellen.

Szerdán a román kormány már élesen elutasította Németh Zsolt állásfoglalását, amelyben a székely jelképek használatának akadályozása ellen emelt szót, és a „szimbolikus agresszió” beszüntetését kérte Bukaresttől, valamint „zászlóháborút” emlegetett.

A szerdai nap folyamán Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet (lapunk korábbi munkatársa) és a román külügyminiszter a román hírtelevíziók útján „üzengetett egymásnak”. A nagykövet kijelentette, hogy Magyarország támogatja a magyar közösség autonómiatörekvéseit, és jó lenne, ha Románia többnemzetiségű államként határozná meg magát a küszöbön álló alkotmánymódosítás során. – Én továbbra is hinni akarok abban, hogy tévedésről van szó, a nagykövet tévedésből adott nekünk útmutatást arra vonatkozóan, hogyan módosítsuk az alkotmányt, miként alakítsuk át Romániát többnemzetiségű állammá és támogassuk az autonómia valamennyi formáját a romániai magyarság számára – fogalmazott Titus Corlatean az Antena3 hírtelevízió szerda esti műsorában. Corlatean azt javasolta Füzes Oszkárnak, hogy „térjen vissza a mandátuma keretei közé, mert egyébként a diplomáciai eszközök világosak”. A riporter kérdésére, hogy konkrétan milyen eszközökre gondolt, a román külügyminiszter azt válaszolta: „amikor valaki nem tartja tiszteletben a megbízatását és a fogadó ország törvényeit, a mandátuma megszűnik”.

Füzes Oszkár egy másik tévécsatornán válaszolt a külügyminiszternek: teljes mértékben fenntartja Németh Zsolt kijelentéseit. Majd ismételten leszögezte, hogy módosítani kell a Romániát nemzetállamként meghatározó alkotmánycikkelyt. Azt is elmondta, hogy a zászló és egyéb jelképek használata alanyi joga a székelységnek mint a magyar kisebbség részének, és nem érti, hogy ez miért sértené a románokat.

A román külügyminisztérium szerdán berendelte Magyarország bukaresti nagykövetét, majd közleményében elfogadhatatlannak nevezte Németh Zsolt "beavatkozását". Erre a magyar külügyminisztérium közleményben reagált, leszögezve, hogy a kisebbségi jelképek ügyének megoldása Románián múlik.

Frunda György RMDSZ-es politikus, Victor Ponta kormányfő tanácsadója szerint a vita rendkívüli módon árt a romániai magyarságnak, különösen most, amikor küszöbön áll az alkotmány módosítása és a régiók átrajzolása. Kelemen Hunor szövetségi elnök is úgy vélte, nem használnak a magyarságnak a Németh Zsoltéhoz hasonló kijelentések, a székely zászló ügyét pedig nem a magyarországi politikusok fogják megoldani.

Lépéseket teszünk, de még nem tudni, mit

Martonyi János szerint Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet semmi olyat nem mondott a székelyföldi autonómia kérdéséről, ami ne lenne azonos a kormány álláspontjával. A külügyminiszter csütörtökön a Világgazdaság gazdasági kilátásokról szóló konferenciáján kérdésre válaszolva kifejtette, Székelyföld autonómiájának témájában a magyar kormánynak 22 éve világos az álláspontja: ha egy közösség többsége valamilyen autonómiaformát igényel, és ezt demokratikus úton kifejezi, a többségnek figyelembe kell vennie ezt az igényt. A székely zászló ügyéről azt mondta, Magyarország partner a helyzet rendezésében. Kétségtelen, hogy jelenleg ebben Románia tud lépni, a zászlókitűzés miatti eljárásokat abba kellene hagynia – vélekedett. Hozzátette: délután telefonon tárgyal román kollégájával, Titus Corlateannal.

– Csütörtökön Magyarország diplomáciai lépéseket tesz a székelyzászló-ügyben, a magyar kormány párbeszéd útján keresi a megoldást a helyzetre – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium politikai államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A politikus a konkrét lépéseket firtató kérdésre azt mondta, azok a nap folyamán ki fognak derülni. Németh Zsolt a műsorban elmondta azt is, hogy készen állnak a további tárgyalásokra a román féllel, de a megoldás Románia kezében van.

Budapest, 2013. február 5. Vattamány Zsolt, a VII. kerület fideszes polgármestere kitűzi a székely lobogót a polgármesteri hivatal homlokzatára Budapesten 2013. február 5-én. MTI Fotó: Marjai János
Budapest, 2013. február 5. Vattamány Zsolt, a VII. kerület fideszes polgármestere kitűzi a székely lobogót a polgármesteri hivatal homlokzatára Budapesten 2013. február 5-én. MTI Fotó: Marjai János
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.