XVI. Benedek: Libanon legyen a vallási együttélés példája

XVI. Benedek a Mohamed prófétát sértő film miatt kirobbant zavargások közepette érkezett Bejrútba. A pápa arra bíztatta Libanont, legyen a béke és a vallási együttélés példája a Közel-Kelet számára.

A pápa tegnap érkezett Libanonba, éppen akkor, amikor az egész muzulmán világban tüntettek a Mohamed prófétát kigúnyoló film ellen, a szomszédos Szíriában pedig folytatódott a szír rezsim és az Aszad elnök ellen felkelők közötti harc. Ugyan a demonstrálókat alapvetően az Egyesült Államokban készült film dühítette fel, a libanoni zavargások során a tüntetők pápa ellenes jelszavakat is skandáltak.

Látogatásának második napján XVI. Benedek politikai és vallási vezetőkkel találkozott, akik előtt elmondta, a vallásszabadság minden ember alapvető joga. A kereszténység és az iszlám évszázadok óta együtt él Libanonban, sokszor egy családon belül. XVI. Benedek szerint ezért épp itt az ideje, hogy Libanon példát mutasson a Közel-Keletnek. A 85 éves pápa még franciául tartott beszéde előtt találkozott a keresztény Michel Suleiman elnökkel, a szunnita Najib Mikati miniszterelnökkel, a síita Nabih Berri képviselőházi elnökkel, és más vallási vezetőkkel is. Libanon vallásilag valóban nagyon sokszínű: együtt élnek a szunniták, síiták, alaviták, a társadalom egyharmadát pedig keresztények alkotják, de ők is több mint egy tucat különböző egyházhoz tartoznak.

Michel Suleiman libanoni elnök a szír helyzettel kapcsolatban kifejtette, a szíriai embereknek párbeszéddel és politikai eszközökkel kellene elérniük a reformokat, a szabadságot és a demokráciát. A pápa már rögtön megérkezése után Szíriával kezdte, és felszólított mindenkit, hogy ne szállítsanak több fegyvert az országba. Kijelentette, az arab tavasszal az emberek szabadságért kiáltottak, és a mozgalmak pozitív fejlődést jelentenek mindaddig, amíg biztosítják a vallási toleranciát. Itt a pápa utalhatott az Egyiptomban élő koptokra, akiket az iszlamista elnökjelölt, Mohamed Morszi hatalomra kerülése óta többször is támadás ért. Egyiptomban, Líbiában és Tunéziában pedig a szalafisták több szufi szent helyet is leromboltak az utóbbi időben.

2006-ban a pápa egyik beszéde nagyon felhergelte a muzulmánokat, és hasonló erőszakhullámot okozott, mint a prófétát kigúnyoló film. Akkor a pápa azt állította, hogy az iszlám vallás erőszakos és értelmetlen. A muzulmán vezetőkkel folytatott későbbi beszélgetései során kijelentette, hogy a két vallás között nagyon sok hasonlóság van. Ilyen például a két legfontosabb parancsolat, hogy a hívőknek szeretniük kell istent és felebarátaikat. Ezt az álláspontját bejrúti beszédében is hangoztatta, és kijelentette, hogy az ördög az embereket használja fel arra, hogy terjessze a gonoszt. Aki megszegi az első parancsolatot, és nem szereti istent, az meg fogja szegni a másodikat is, ami gyűlölködéshez, irigységhez és halálhoz vezet.

Beszéde után XVI. Benedek pápamobilján robogott végig Dél-Bejrúton, végig libanoni és vatikáni zászlót lengető tömegek éljenezték.

Éljenző tömeg fogadta XVI. Benedeket az elnöki palotánál, Bejrútban
Faithful wave Lebanese and Vatican City flags amidst confetti upon Pope Benedict XVI's arrival in his pope mobile at the Baabda Presidential Palace near Beirut, September 15, 2012. Pope Benedict is in Lebanon on a three-day visit. REUTERS/Hasan Shaaban (LEBANON - Tags: POLITICS RELIGION TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.