'Gulyásdemokrácia ideológia nélkül'
A közelmúlt kritikái ellenére az Európai Unió és a magyar kormány meg fog egyezni egymással. Kompromisszumra fognak jutni, mert egyik félnek sem érdeke, hogy csúnya vége legyen a történetnek. Ám az európai intézmények hatalma véges, egy bizonyos szintnél többet nem tudnak tenni annak érdekében, hogy visszafordítsák a rosszra fordult eseményeket Magyarországon – kezdi cikkét a Wall Street Journal Online kiadásában Raymond Zhang.
Az írás szerint meglepő mennyiségű változás történt az országban, ráadásul nagyon gyorsan. A szerző összefoglalja a Fidesz választási győzelmét, és felsorolja a legfontosabb jogszabályi változásokat, amelyek azóta történtek: a 363 új törvény megváltoztatta a média, az igazságszolgáltatás és a Magyar Nemzeti Bank szabályozását is. Új alkotmány és választójogi törvény készült, és változtak az adózást, egyházakat, az egészségügyet és az oktatást szabályozó törvények is. "Mindennek az volt a hatása, hogy a hatalmat központosította, és a Fidesz kinevezettjeit juttatta kulcspozíciókba."
Raymond Zhong el is nevezi az új rendszert: míg a hidegháború alatt gulyáskommunizmusnak hívták, szerinte ez most gulyásdemokrácia, azaz parlamentáris rendszer erős központosított hatalommal és az egypártrendszer bizonyos elemeivel.
Zhong szerint egyébként mindez nem is érdekelte volna az Európai Uniót, ha nem bukik meg Orbán gazdasági programja. Épp ezért a kormányra pénzügyi oldalról nehezedik a legerősebb nyomás amiatt, hogy változtasson a vitatott törvényeken. "A piacok, úgy tűnik, arra számítanak, hogy megszületik az IMF-megállapodás, és valószínűleg igazuk van. A Fidesz tudja, hogy nagyobb szüksége van az IMF pénzére, mint az új törvényeire. És az EU-nak sem érdeke, hogy még egy ország gazdasági mélypontra zuhanjon."
Zhang szerint ugyanakkor Orbán legtöbb "reformja" érintetlen marad, és ebben az unióval való összecsapások is segíthették. Felidézi a miniszterelnök március 15-i beszédét, amelyben ismét az EU, az IMF és a nemzetközi sajtó ellen szólt, és hogy a százezres tömeg éljenezte kijelentését, mely szerint "nem leszünk gyarmat!"
Nem átszervezés, hanem megtorlás
"Ez Magyarország igazi tragédiája, hogy a gazdasági veszély következtében a politika a sovinizmus és a leszámolás terepe lett." A szerző szerint a Fidesz támogatói azzal érvelnek, hogy a rendszerváltás óta befejezetlen ügyeket kell helyre tenni, a Kádár-rendszer intézményeit lebontani, a korrupt és nem hatékony szocialista vezetőket kisöpörni. Ám a szerző szerint a Fidesznek megvannak a saját oligarchái, akikkel szoros kapcsolatban áll, és ez is rossz jel. A Fidesznek a közelmúltban tett lépései sem az átszervezés, hanem a megtorlás szándékát jelzik, például az a törvény is, amely az MSZP-t is felelőssé teszi az MSZMP bűneiért.
A szerző szerint ennek ellenére a Fidesz kritikusai nyugodtak, nem szeretik a "diktatúra" szót használni. "A magyarok bizalma demokráciájukban annak az érvnek a visszautasítása, hogy 2010 előtt az ország irányítása, a kormányzás rossz volt, és szükség volt az Fidesz felülről lefelé irányuló átszervezésére."
A cikk végén Zhang felidéz egy beszélgetést: Szegeden látogatta meg Solymosi Frigyes akadémikust, aki úgy érzi, becsapta őt régi pártja és annak vezetése. Solymosi szerint Orbán machiavellista politikus, akinek nincs más terve az országgal, mint hogy az élén maradjon. "Pont úgy, mint a korcs gazdaságpolitikája, Orbán Janus-arcú hozzáállása Európához (mosoly Brüsszelben, fogcsikorgatás otthon) politikai pragmatistára utalnak, nem ideológusra.
"Nagyon rugalmas politikus. Orbán nagyon gyorsan tud változni, ha kell" – mondta Solymosi a Wall Street Journal riporterének.