Wilders kormányt buktat
Hágának ugyan egy 16 milliárd eurós lyukat kellene befoltoznia a büdzsén, a szélsőséges iszlámellenes kijelentéseiről ismert Geert Wilders Szabadságpártja (PVV) – amely kívülről támogatja a kisebbségben kormányzó liberális-kereszténydemokrata kabinetet – azonban ellenzi az emiatt szükséges megszorításokat, és szombaton ki is vonult a költségvetési tárgyalásokról. Bár Hollandia karcolásokkal megúszta a válságot – és őrizte meg az AAA hitelminősítését –, gazdasága gyengült az elmúlt hónapokban, és megszorítócsomag kellene ahhoz, hogy három százalék alatt maradjon a költségvetési hiány a 2013-ra előre jelzett 4,7 százalék helyett.
Wilders és a PVV szerint a megszorítócsomag csak fékezné a gazdasági fejlődést, és főleg a nyugdíjasok pénztárcáját sújtaná. A pártelnök márciusban egy tanulmányt is lobogtatott, amely szerint a holland gazdaságnak az előnyére válna, ha az ország kilépne az euróövezetből, és újra nemzeti pénznemet vezetne be. Egyik szombati kijelentése szerint Brüsszel „teljesíthetetlen követeléseket támaszt”, és meg akarja fosztani Hollandiát „attól a gazdaságtól, amelyet nagyrészt az idősek építettek fel”. A megjegyzés pikantériája, hogy Németország mellett Hollandia számít a gazdasági megszorítások egyik szószólójának Európában.
A PVV kivonulása után Mark Rutte miniszterelnök jelentette be, hogy Hollandiára valószínűleg előrehozott választások várnak, miután a kormánypártoknak és külső támogatójuknak nem sikerült megegyezni a jövő évi költségvetésről. Wilders a jelenlegi kormány megalakulása, 2010 óta tetszeleghet a királycsináló szerepben, és úgy tűnik, nemigen méltányolja, hogy Rutte milyen elnéző az allűrjeivel szemben: a külső támogatásért a miniszterelnök még annak a honlapnak a bírálatától is elzárkózott, amelyen a PVV a kelet-európai bevándorlók „feljelentésére” szólít fel.