A két nagy párt nyakában liheg a szélsőjobb Hollandiában

A hollandiai helyhatósági választásokon előretört a radikális iszlám-ellenes, egyben Európa-szkeptikus programmal induló Geert Wilders Szabadságpártja. A voksolás során készült egy felmérés, amely a júniusi előrehozott választások eredményét igyekezett előrejelezni. Nem túl biztató.

A szerdai voksolást a júniusra előrehozott általános szavazások főpróbájának tekintették a pártok és a megfigyelők is. A helyhatósági választásokon a 12 millió jogosult polgár 53 százaléka adta le voksát 394 önkormányzatban, amelyekben összesen 8867 hely sorsáról döntöttek. Wouter Bos volt pénzügyminiszter szociáldemokrata Munkapártja körülbelül 16 százalékot kapott, ami több mint 6 százalékpontos csökkenés az előző, 2006-os eredményhez képest.

A Balkenende vezette Kereszténydemokrata Tömörülés mintegy két százalékot veszítette a 2006-ban kapott 16,83 százalékához képest. Geert Wilders képviselő négy éve alapított szélsőjobboldali Szabadságpártja már a tavalyi európai parlamenti választásokon is jól szerepelt, ezúttal csak két városban indult: 21,6 százalékkal nyert a 187 ezres Almere-ben, és második lett Hágában a Munkáspárt mögött. Wilders - aki egy ízben a fasizmushoz hasonlította az iszlámot - úgy vélte: a szerdai voksolás eredményei azt mutatják, hogy pártja három hónap múlva akár meg is nyerheti az országos választást.

Mint brüsszeli tudósítónk, Blahó Miklós jelentette a helyhatósági választások során készült egy felmérés, amely a júniusi előrehozott választások eredményét igyekezett előrejelezni. Eszerint a Kereszténydemokrata, a Munkáspárt és a Szabadságpárt válhat Hollandia három legnagyobb pártjává.

Bár a kereszténydemokraták és a Munkáspárt maradhatnak a két vezető helyen, a 150 fős alsóházban előbbinek 41-ről 29-re, utóbbinak 33-ról 27-re csökkenhet a képviselői száma, míg a Szabadságpárt kilencről 24-re növelné jelenlétét. A szocialista pártra nagy vereség vár, 25 képviselői helyéből 14-et elvesztene. A reménybeli nyertesek közé sorolható még a baloldali liberális D66 (amely most Utrechtben nyert) és a zöld párt is.

A holland koalíciós kormány azért bukott meg, mert az afganisztáni katonai jelenlét meghosszabbítását támogató kereszténydemokraták nem kapták meg a munkáspárti partner egyetértését. Ezért június kilencedikére kiírták az általános választást.

A muzulmánok elleni gyűlölet szítása miatt korábban perbe fogott Geert Wilders, a Szabadságpárt (PVV) elnöke felszólal egy almere-i nagygyűlésen.
Almere, 2010. március 4. A muzulmánok elleni gyűlölet szítása miatt korábban perbe fogott Geert WILDERS, a holland szélsőjobboldali Szabadságpárt (PVV) elnöke (j) felszólal egy almere-i nagygyűlésen 2010. március 3-án, amikor támogatóival a helyhatósági választásokon aratott győzelmüket ünnepli. (MTI/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.