WikiLeaks: terrorexporttól fél a CIA

Államtitoknak nem minősülő CIA-jelentést tett közzé a WikiLeaks. A pusztán gondolatébresztőnek szánt háromoldalas dokumentum többek között azzal foglalkozik, mi van, ha az Egyesült Államokról olyan kép alakulna ki, hogy exportálja a terrorizmust, emiatt pedig a külföldi partnerek nem lennének hajlandók együttműködni Washingtonnal az igazságügyi eljárást mellőző esetekben.

Elkészítői inkább gondolatébresztőnek szánták elemzésüket, amelyben azt taglalják, hogy milyen hatásai lehetnének annak, ha az Egyesült Államokról olyan kép alakulna ki, hogy exportálja a terrorizmust, s ez mennyiben akadályozná Washington terrorellenes harcát.

A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) úgynevezett Vörös Sejtje - egyik elemzőcsoportja - által készített háromoldalas dokumentum olyan eseteket sorol fel, amelyekben amerikai állampolgárok terroristák szolgálatába szegődtek külföldön vagy szélsőségeseket támogattak. A jelentés felidézi David Headley esetét, aki idén bűnösnek vallotta magát abban a vádban, amely szerint előzetes terepfelmérőként közreműködött a 2008-as mumbai terrortámadásokban a Laskar-e Taiba pakisztáni terrorszervezet oldalán. A jelenség nem új, emlékeztet a CIA, kitérve az amerikai zsidó orvos, Baruch Goldstein esetére is, aki 1994-ben vándorolt ki Izraelbe, ahol a Kach milícia tagjaként 29 imádkozó palesztint mészárolt le egy hebroni mecsetben.

A dokumentum megállapítja: ha az ilyen esetek miatt olyan kép alakulna az Egyesült Államokról, hogy exportálja a terrorizmust, a külföldi partnerországok kevesebb hajlandóságot mutatnának az együttműködésre Washingtonnal a terrorizmus elleni harcban, kiváltképpen az igazságügyi eljárást mellőző esetekben, vagyis amelyekben a gyanúsítottak elfogásáról, átadásáról és más országokban történő kihallgatásáról van szó. Másrészt olyan ellenszolgáltatásokat kérhetnek - állampolgárok vagy államtitkok kiszolgáltatását -, amelyek esetleg sértik az Egyesült Államok szuverenitását.

George Little, a CIA szóvivője nem tulajdonított nagy fontosságot a WikiLeaks által közzétett dokumentumnak, mondván, a Vörös Sejt elemzői azt a feladatot kapták, hogy vessenek fel hipotetikus eseteket, és ismertessenek az általános gondolkodásmódtól eltérő nézeteket. Little szerint az ilyen elemző anyagok csupán gondolatébresztőnek alkalmasak.

A WikiLeaks alapítója, a 39 éves ausztrál Julian Assange augusztus 14-én Stockholmban bejelentette, hogy nemsokára 15 ezer újabb titkos iratot tesznek közzé a szervezet honlapján az afganisztáni háborúval kapcsolatban. A weboldalon először július 23-án jelent meg egy 77 ezer dokumentumból álló csomag, amely ellen a Pentagon erőteljesen tiltakozott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.