WikiLeaks: a szlovák hatóságok elfuserálták Malina Hedvig ügyét
Kiemelt figyelmet szenteltek a Pozsonyban állomásozó amerikai diplomaták Malina Hedvig ügyének, derül ki a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott bizalmas és titkos diplomáciai táviratokból. Washingtoni főnökeiket rendszeresen tájékoztatták az ügy fejleményiről, és úgy vélték, a szlovák ügyészség függetlenségével kapcsolatban "aggasztó következtetésekre" ad okot.
Egy 2006-os, nem titkosított táviratban a diplomaták beszámolnak egy szeptemberi sajtótájékoztatóról, amelyen Malina Hedvig elmondta, mit történt vele, majd leírják, hogy Robert Fico akkori miniszterelnök és Robert Kalinak belügyminiszter szerint a nyitrai lány állításai nem igazak. Az amerikai követség olyannyira érdeklődött az ügy iránt, hogy a nagykövet személyesen kereste meg Kalinákot az ügyben, aki kitartott amellett, hogy "a tények világosak és kétségtelen, hogy Malina csak kitalálta az egészet."
Mindezek ellenére a nagykövet azt javasolta a belügyminiszternek, hogy ne "démonizálja" a lányt, mert a kormány már így is "vesztésre áll a PR-háborúban."
A diplomaták 2008 novemberében Malina Hedvig ügyvédjével találkoztak. Roman Kvasnica, akinek irodájába látogattak az amerikaiak, beszámolt arról, miért döntött úgy, hogy vállalja az ügyet, és elmondta elméletét arról, kinek álhatott érdekében "megrendezni az ügyet."
Előre kitervelt támadásról beszélt az ügyvéd
Kvasnica szerint Peter Gabura szlovák parlamenti képviselőnegyik tanácsadója, Igor Cibula szerepet játszhatott a támadás kitervelésében (Cibula a szlovák titkosszolgálatok kémfőnöke volt 1993 és 1995 között). Akkoriban Gaburának dolgozott Peter Korcek is, a két férfi közül az egyik, aki hamis tanúzással vádolta Malina Hedviget.
Kvasnica elmondta az amerikaiaknak: szerinte előre kitervelt támadás érte védencét, erre utal az is, hogy az elkövetők megmutatták arcukat, azaz nem féltek a büntetéstől. Az ügyvéd szerint Cibula, vagy más "aljas elemek" a Fico-kormány hatalomra kerülése után két hónappal arra használták az ügyet, hogy manipulálják a miniszterelnököt és élezzék a magyar-szlovák feszültséget. Ez Jan Slota szélsőséges nacionalista pártjának kedvezhetett, aki egyébként kapcsolatban áll Cibulával - véli Kvasnica.
A távirat kommentárjában nem foglal állást abban a kérdésben, hogy vajon az ügyvéd állításai igazak-e, azt kijelenti: "mint az egy ideje már világos, a szlovák hatóságok ezt az ügyet már az elejétől fogva elfuserálták. Az ügy lejáratott egy valószínűleg ártatlan diákot, és egy könnyedén kihasználható esemény lett az így is problémás magyar-szlovák kapcsolatok további élezésére. Malina Hedvig egy erős nő, aki elkötelezett amellett, hogy tisztázza a nevét. Roman Kvasnica egy etikus, tapasztalt ügyvéd, aki már számtalanszor közdött meg a szlovák politikai és üzleti élet kellemetlen alakjaival. Ám ha a támadás - Kvasnica állításával ellentétben - nem is volt előre kitervelt, akkor is remek alapanyag volt Slota magyarellenes gépezete számára."
A távirat azzal zárul: "Függetlenül attól, ki állt az eredeti támadás mögött, a hatóságok jól dokumentált ballépései és a magas rangú tisztségviselőknek ebben szándékosan játszott szerepe aggasztó következtetésekre ad okot a a szlovák ügyészség függetlenségével kapcsolatban."
"Meglepődtünk, hogy milyen pimasz"
Egy 2009-es bizalmas táviratot is nyilvánosságra hozott a WikiLeaks, amelyben a diplomaták beszámolnak arról, hogy a Peter Labas igazságügyi orvosszakértő által adott szakvélemény szerint Malina Hedvig maga okozta sérüléseit. A Pozsonyban kelt távirat érezhető megvetéssel ír az orvosról, és arról, hogy tizenkét olyan kollégájának nevét is a jelentésre írta, akik nem voltak hajlandóak aláírni azt.
A megjegyzésekben leírják: "Várható volt, hogy Labas jelentése Ficos és Kalinak véleményét fogja alátámasztani, hogy Malina hazug, ám meglepődtünk, hogy volt olyan pimasz, hogy a kollégái nevét is a jelentésre írja." Az utolsó mondatban megjegyzik: ez is csak "egy újabb botrányos epizód" a hároméves ügyben, amelynek aligha lesz vége a közeljövőben.