Washington felújítja a katonai párbeszédet Pekinggel
Kína és az Egyesült Államok megállapodott az öt hónapja szünetelő magas szintű katonai konzultációk felújításában – közölte szombaton egy amerikai védelmi minisztériumi illetékes Pekingben.
David Sedney amerikai államtitkár-helyettes, a Pentagon Kelet-Ázsiával foglalkozó illetékese szerint hamarosan helyreállítják a magas szintű párbeszédet a két ország között.
Az 1997-ben kezdődött katonai konzultációkat Kína tavaly októberben felfüggesztette, tiltakozásul amiatt, hogy Washington 6,5 milliárd dolláros üzletet kötött Tajvannal amerikai fegyverek, köztük Patriot rakéták és Apache helikopterek szállításáról. Kína, amely Tajvant szakadár tartományának tekinti, belügyeibe való beavatkozásként értékelte az ügyletet.
Sedney Pekingben Csien Li-hua vezérőrnaggyal, a kínai védelmi minisztérium külügyi osztályának vezetőjével tárgyalt. A kínai illetékes pénteken az Új Kína hírügynökségnek nyilatkozva mindazonáltal azt mondta, hogy a kétoldalú katonai kapcsolatok továbbra is szűk körűek maradnak, mindaddig, amíg az Egyesült Államok el nem távolítja az akadályokat ezek útjából.
A kétoldalú katonai tárgyalások azután jöttek létre, hogy a Barack Obama vezette új amerikai adminisztráció kinyilvánította, kész bővíteni a párbeszédet Kínával olyan területeken, mint a gazdasági válság vagy a légkör felmelegedése. Hillary Clinton külügyminiszter megismételte ezt az üzenetet múlt hét végi pekingi látogatása alkalmával