Washington és Peking kapcsolata erősödhet Észak-Korea miatt

Az Egyesült Államok úgy érzékeli, hogy Kína politikája megváltozott Észak-Koreával kapcsolatban, így arra akarják rávenni az új kínai elnököt, Xi Jinpinget, hogy bánjon szigorúbban a phenjani rezsimmel. Különben szembe kell néznie azzal, hogy a régióban egyre nagyobb lesz az amerikai katonai jelenlét.

Kína egyelőre nem kifogásolta azt, hogy az USA egyre több hajót és repülőt küld a Koreai-félszigetre, ami amerikai diplomaták szerint azt mutatja, hogy egyre kínosabb számára szövetségese, Észak-Korea. Kína attól is tarthat, hogy ez az egyre kevésbé kívánatos szövetség a Peking és Washington közötti kapcsolatokra is rossz hatással lehet. Viszont Kína attól is félhet, hogy az USA hasznot húzna abból, ha megbukna a phenjani rezsim, és még nagyobb katonai erőt küldene a félszigetre.

Kurt Campbell volt helyettes külügyi államtitkár a Johns Hopkins Egyetemen csütörtökön arról beszélt, hogy jelentős elmozdulás érzékelhető a kínai külpolitikában. A kelet-ázsiai és csendes-óceáni térségért felelős volt diplomata szerint Észak-Korea a fenyegetőzéseivel semmi mást nem ér el, csak aláássa Peking bizalmát, tudósít az Associated PressVictoria Nuland külügyi szóvivő pedig közölte, hogy Kína és Washington között egység van Észak-Koreával kapcsolatban. A fenyegetés ugyanis mindkét országot érinti, és a válaszlépések is hatékonyabbak, ha együtt tudnak dolgozni.

Nemrég Barack Obama amerikai elnök fel is hívta Xi Jinpinget, hogy közvetlenül tájékoztassa az amerikai tervekről. Úgy tűnik, hogy Phenjan miatt a gazdasági rivalizálás helyett a térségbeli biztonsági problémák kerülnek előtérbe Washington és Phenjan viszonyában. 

Kínai elemzők szerint a Kínai Kommunista Párt és a hadsereg között már egy ideje vita folyik arról, hogyan kezeljék Kim Dzsing Unt, és milyen erőkkel támogassák az ENSZ által kiszabott gazdasági szankciókat, amelyeket Észak-Korea harmadik atomrobbantása után Peking is jóváhagyott. Pedig a büntetőintézkedéseket nehéz lesz kivitelezni Kína nélkül, hiszen nagyon szoros gazdasági kapcsolataik vannak Észak-Koreával, írja a The New York Times.

De ha sikerülne is hatékonyan foganatosítani a szankciókat, akkor sem tudni, hogy Észak-Korea meddig megy el. Kína figyelmeztette a februári atomkísérlet előtt is, de Phenjan nem hallgatott rá.

Mindenesetre a következő hetekben több amerikai magas rangú tisztségviselő is Kínába látogat majd, hogy meggyőzzék a vezetést. Elsőként John Kerry külügyminiszter érkezik majd Kínába, aki ázsiai körútján Japánba és Dél-Koreába is ellátogat majd. Őt követi majd Martin E. Dempsey tábornok, az egyesített vezérkar főnöke, hogy az amerikai és a kínai hadsereg kommunikációjáról tanácskozzon. Tom Donilon, Obama nemzetbiztonsági tanácsadója pedig májusban érkezik majd.

Xi Jinping már sokkal gyakorlatiasabban tekint Phenjanra, mint elődje, Hu Jintao. Nemrég még Pak Gun Hje dél-koreai elnököt is felhívta, hogy felajánlja segítségét a két Korea megbékélésének ügyében. Eközben állítólag a legmagasabb szinteken alig van kommunikáció az észak-koreai és a kínai rezsim között.

A BBC szerint az Egyesült Államok a fenyegetőzések ellenére nem izgatja magát Phenjan miatt. Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője azt mondta, nem lennének meglepve, ha Észak-Korea kilőne egy rakétát, hiszen ezt már korábban is megtette. A dél-koreai Jonhap hírügynökség pénteken azt közölte, hogy Észak-Korea két közepes hatótávolságú rakétát mozgatott a keleti partokhoz. De ezt Szöul nem veszi komolyan, szerintük csak tesztről lesz szó.

Eközben a japán sajtó washingtoni és tokiói forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az Egyesült Államok pilóta nélküli repülőgépeket vezényelne Japánba Észak-Korea figyelésére.

A jelentések szerint mindkét kormány fontolóra vette a nagy magasságban repülő, Global Hawk típusú kémdrónok állomásoztatását Japánban. A szóba jöhető helyszínek között felmerült az Aomori prefektúrában található amerikai támaszpont. Jelenleg ilyen típusú pilóta nélküli repülőgépek teljesítenek szolgálatot a Guamon lévő amerikai támaszponton, figyelik többek közt a kínai haditengerészet tevékenységét a Csendes-óceánon.

A korszerű kamerákkal és nagy érzékenységű távközlési berendezésekkel felszerelt Global Hawkok 18 ezer méteres magasságban repülnek, közel kétszer magasabban, mint általában a személyszállító repülőgépek, és több mint 30 órát tartózkodhatnak a levegőben robotpilóta üzemmódban. A két évvel ezelőtti földrengés és szökőár után Japán ilyen gépekkel figyeltette a balesetet szenvedett Fukusima 1. atomerőművet.

A japán védelmi minisztérium még fontolgatja a Globan Hawkok bevetését, míg Dél-Korea már döntött arról, hogy négy ilyen gépet szerez be a háborúval fenyegetőző Észak-Korea figyelésére.

Amerika- és Dél-Korea-ellenes tömeggyűlés szerdán az észak-koreai Nampóban
Amerika- és Dél-Korea-ellenes tömeggyűlés szerdán az észak-koreai Nampóban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.