Washington nem kér bocsánatot Hirosimáért
– Az egyetlen mód annak biztosítására, hogy soha többé ne vessék be a nukleáris fegyvereket: meg kell szabadulni mindegyiküktől – hangoztatta Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a hirosimai atomtámadás 65. évfordulóján. A dél-koreai politikus az első a világszervezet eddigi vezetői közül, aki részt vett a lényegében a második világháború végét jelentő, ám szörnyű áldozatokkal – mintegy 140 ezer japán halálával – járó 1945-ös támadás szokásos évi megemlékezésén a Béke Emlékparkban. Ennél is nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a visszhangok annak, hogy pénteken ugyancsak először volt jelen – a brit és a francia kormány küldötteivel együtt – az Egyesült Államok képviselője.
– A jövő nemzedékek érdekében tovább kell dolgoznunk azon, hogy megteremtsük az atomfegyvermentes világot – fogalmazott John Roos, az USA tokiói nagykövete. Bocsánatkérésre nem került sor, washingtoni hírmagyarázók azt is valószínűtlennek tartják, hogy Barack Obama novemberre tervezett látogatásán megköveti majd a japán népet Harry Truman egykori amerikai elnök döntéséért. A több mint 200 ezer túlélő egy része nehezményezi, hogy az amerikai kormány képviselője nem találkozott velük. Idén halt meg egyébként – 93 évesen – Jamagucsi Cutomu, az egyetlen ember, aki a japán kormány által is elismerten mindkét atomtámadást túlélte. Ő a Mitsubishi – hirosimai üzleti útjáról éppen Nagaszakiba hazatartó – mérnöke volt.
Az amerikai részvétel jelképes továbblépés abban a folyamatban, amelyet Obama tavaly áprilisban Prágában indított el az atomfegyvermentes világért. Az elnök éppen egy évvel ezt követően az USA új atomstratégiáját is meghirdette. Ez először mondja ki: az Egyesült Államok akkor is lemond róla, hogy nukleáris fegyvert vessen be az ilyennel nem rendelkező és az atomsorompó-egyezmény rendelkezéseit is betartó országokkal szemben, ha azok biológiai vagy vegyi fegyverrel támadnak rá. Mindez nem vonatkozik Iránra vagy Észak-Koreára, amelyek nem tartják be nemzetközi kötelezettségeiket; velük szemben továbbra is az a hivatalos politika: „minden lehetőség az asztalon van”. Obama – jelenleg kongresszusi ratifikációra váró – leszerelési szerződést kötött Oroszországgal, az új START-ot ugyanakkor a NATO-ban zajló egyeztetésektől tette függővé, hogy országa kivonja-e Európából mintegy kétszáz taktikai nukleáris fegyverét. Az USA nem dolgozik tovább új nukleáris arzenál kifejlesztésén sem.