Washington aggódik a magyarországi antiszemitizmus miatt
Példaként említ Rosenthal a szóbeli támadást egy kilencvenéves nyugalmazott rabbi ellen, több holokauszt-emlékmű és egy zsidó temető megrongálását, valamint a Jobbik szélsőjobboldali párt többszöri antiszemita megnyilatkozásait. „Aggódunk, hogy ezek az incidensek mit jelentenek a jövőre nézve, és továbbra is szoros figyelemmel követjük az eseményeket” – hangsúlyozza a közlemény.
"A magyar kormány és a civil társadalom kedvezően reagáltak ezekre a történésekre" – teszi hozzá az antiszemitizmus elleni fellépés megbízottja. Orbán Viktor kormányfő, Áder János köztársasági elnök és más kormánytisztviselők erőteljes nyilatkozatokban ítélték el a közelmúltbeli antiszemita tetteket, és támogatásukról biztosították a magyarországi zsidó közösséget. Rosenthal üdvözli, hogy ugyanezt a legtöbb ellenzéki párt, illetve a legnagyobb magyarországi egyházak vezetői is megtették. Egyben reményét fejezi ki, hogy a magyar hatóságok gyorsan megtalálják és felelősségre vonják majd az elkövetőket.
Ám azt is megjegyzi Hannah Rosenthal, hogy mindeközben olyan személyiségeket rehabilitálnak Magyarország múltjából, akik a fasizmust és az antiszemitizmust támogatták. Márpedig ez "hozzájárul a szélsőséges ideológiákat elfogadó légkör kialakulásához, amelyben terjed a rasszizmus és az antiszemitizmus, az intolerancia egyéb formáival együtt" – olvasható a washingtoni közleményben.